reklamı kapat

POPÜLER

Terminator Salvation: Kurtuluş yakın

 - Güncelleme: 07 Şubat 2009 18:23

En çok beğenilen bilim kurgu yapıtları arasında en üst sıralarda yer alan Terminator serisi, macerasına 1984 yılında Arnold Schwarzenegger’in başrolde yer aldığı ‘The Terminator’ ile başladı. Seri hepimizin bildiği gibi Skynet’in yapay zeka dehası ‘makine’leri ile John Connor’ın Tech-Com kuvvetleri ve tüm insan ırkı arasında geçen savaşı konu alıyor. İlk üç filmde Skynet’in yenilmez makinesi ‘Terminator’ü canlandıran ve aynı zamanda başrolü üstlenen Arnold Schwarzenegger, yeni üçlemeyle beraber başrolü John Connor’ı canlandıran Christian Bale’e devrediyor.

Başrolü Christian Bale ile paylaşan Sam Worthington’ın yer aldığı ‘Terminator Salvation: The Future Begins’in çekimlerine 22 Mayıs 2008 tarihinde Albuquerque, New Mexico’da başlandı. Terminator serisinin yeni bölümünü ve yeni Terminator üçlemesinin ilk bölümünü oluşturan Salvation ardından çekilecek olan diğer iki film için de Christian Bale ve senarist Jonathan Nolan ile anlaşılmış durumda.

OYUNU YOLDA
Aynı şekilde Terminator Salvation ismiyle yayınlanacak oyunun 2009 yılı ikinci çeyreğinde, filmin vizyona girmesiyle beraber satışa sunulması bekleniyor. Henüz oyunun hangi platformlar için sunulacağı kesinleşmemiş durumda fakat oyunun tüm oyun konsolları, PC ve mobil cihazlarla uyumlu olacağı tahmin ediliyor. Oyunun yapımını GRIN ve Halcyon Games üstleniyor. Halcyon aynı zamanda Terminator serisinin film yapımı dahil birçok hakkına sahip. Stüdyonun yönetimini eski bir Disney çalışanı olan Peter Levin üstleniyor. Levin sevindirici bir haber olarak oyunun, filmin üvey evladı gibi olmayacağını ve oyun için de özenle çalışıldığını söylüyor.

DİKKAT SPOILER*
The Terminator film serisinin bu çok beklenen ve kıyamet sonrası 2018 yılında geçen yeni bölümünde Christian Bale, Skynet ve Terminator ordusuna karşı insanların direnişine liderlik eden John Connor’ı canlandırıyor. Bu yıldan sonra makineler dünya üzerindeki kontrolü ele geçirmiştir. Buna karşı koymak isteyen bir grup insan, makinelere karşı savaş açmaya ve geriye kalanları kurtarmaya karar verir. Bu grubun lideri John Connor, savaşı kazanacaklarından emindir; fakat bir gün Marcus Wright adındaki birisinin ortaya çıkmasıyla, Connor’ın bu inancı zayıflar. Hafızasını kaybeden Wright, kendisinin gelecekten gelen biri mi, yoksa normal bir insan mı olduğunu bilememektedir. Hatırladığı tek şey, bir hapishane hücresidir. Connor, Marcus’un gelecekten mi yollandığına yoksa geçmişten mi kurtarıldığına karar vermelidir. Skynet son saldırısına hazırlanırken, Connor ve Marcus kendilerini Skynet operasyonlarının kalbine götürecek bir yolculuğa çıkarlar. Orada, insanlığın yok edilmesinin ardındaki korkunç gerçeği ortaya çıkaracaklardır.

KONSEPT ÇALIŞMALAR (CONCEPT ART)


KÜNYE

Gösterim Tarihi
Haziran 2009

Yönetmen
McG

Senaryo

John Brancato, Michael Ferris, James Cameron, David C.Wilson

Oyuncular

Bryce Dallas Howard, Christian Bale, Helena Bonham Carter, Edward Furlong, Josh Brolin, Moon Bloodgood, Anton Yelchin, Sam Worthington, Chris Browning, Greg Pitts

TERMINATOR KRONOLOJİSİ

  • The Terminator (1984)
  • Terminator 2: Judgment Day (1991)
  • Terminator 3: Rise of the Machines (2003)
  • Terminator: The Sarah Connor Chronicles (2008) (Dizi)

* Spoiler, bir kurgu hakkında hikayenin başlangıcında verilmeyen bilgiler içeren özet yazısı ya da açıklamadır. TDK sözlüğünde yer almayan ve Türkçe olmayan bu sözcük, İngilizce spoil (berbat etmek, bozmak) fiilinden türemiştir ve İngilizce’de berbat eden anlamına gelir. Bu nitelikteki yazı ve açıklamaları tanımlamak için günlük Türkçe’de spoiler sözcüğü yaygın olarak kullanılmaktadır.
www.wikipedia.org