reklamı kapat

POPÜLER

Motorstorm: Pacific Rift

 - Güncelleme: 11 Şubat 2009 21:40

Dağlar, taşlar, kanyonlar, devasa pistler ve çamur… Farklı sınıflardan değişik araçların çılgın yarışlarına hoş geldiniz. Burada tek kural, hiçbir kuralın olmaması. Sadece sürün ve hayatta kalmaya bakın

PlayStation 3’ün çıkış oyunlarından biri olan Motorstorm, biz oyuncuları ters köşeye yatırıp gayet kaliteli ve eğlenceli bir oyun olarak piyasaya bomba gibi düşmüştü. Hiçbir şey beklemeden oyunun diskini konsollarımıza takmış ve inanılmaz manzaralar eşliğinde çılgın bir yarışın içine sürüklenmiştik. Oyunun en ilgi çekici özelliği, her türden araca ev sahipliği yapıyor olmasıydı. Örneğin bir motosiklet alıp pisti hızlı bir şekilde arşınlayabiliyor ancak büyük araçlara karşı savunmasız kalabiliyorduk. Yine tam tersi bir şekilde kaslı bir araç alıp minikleri önümüze katabiliyorduk. İşte bu kaotik oynanış ve kaliteli teknik özellikler, Motorstorm’un beğenilmesinin başlıca nedenleriydi. Pacific Rift’te tüm bu beğenilen özellikler geri dönüyor.

ÇAMURDAN DA OLSA
Bir yarış oyununu kaliteli ve incelikli kılan önemli özelliklerden biri kuşkusuz pistlerdir. Bir oyun özellikle Motorstorm kıvamında hızlı ve kaotik bir oynanış sunmak istiyorsa, pistler de ona göre tasarlanmalı ve araçların üzerinde salınacağı haritalar, keskin virajlara, zamanla ustalaşılacak kestirme yollara ve adrenalini yukarılara taşıyacak rampalara sahip olmalıdır. İşte Pacific Rift bu kriterlerin hepsine sonuna kadar sadık kalıyor. Oyuncuya hızlı bir oynanış sunarken onun yeteneklerini de ortaya koymasına izin veriyor. Dar rampalar, kestirme yollar, uçurumlar bir araya geldiği zaman sizi çılgın bir adrenalin bombardımanına maruz bırakıyor ve emin olun ki pistlerin hepsinde de aynı heyecanı yaşıyorsunuz. Oyunun bir diğer güzelliği de pist sayısının bir önceki oyuna göre tam iki kat artmış olması. Orijinal oyunda sekiz adet pist varken, Pacific Rift’te tam 16 adet pist bulunuyor. Bu pistlerde keskin ve hızlı yarışlara girdiğiniz zaman pistin özellikleri sayesinde altınızdaki aracın varlığını da daha iyi hissediyorsunuz. Özellikle Nitro Boost’u köklediğiniz zaman aracınızın hızı tavan yapıyor ve etrafı ‘blur’ efekti sayesinde daha puslu görmeye başlıyorsunuz. Bu durum inanılmaz bir görsellik sağladığı kadar, size hız hissiyatını da en iyi şekilde veriyor. Elbette ki nitro özelliğini kullandığınız zaman en yakın uçurumdan aşağı düşmeniz an meselesi. Bu nedenle nitro’yu sadece dümdüz basacağınız zaman kullanmanızı öneriyoruz. Boost’u çok fazla kullandığınız zamansa aracınız anında patlıyor. Oyundaki tek kişilik seçenekler arasında; Festival (seri yarışlara girdiğiniz mod), Eliminator (son kalan yarışçının patladığı mod) ve Speed (pisti en kısa sürede bitirmeye çalıştığınız mod) bulunuyor.

YOL BİZİM YOLUMUZ
Oyuna bir araç seçerek başlıyorsunuz. Motorstorm’u türdaşlarından ayıran en büyük özelliği, farklı sınıflardan araçlara ev sahipliği yapması. Yarış oyunlarının genel bakış açısını hafiften eğerek bir motosiklet ve ralli aracını aynı piste düşüren ilginç bir yapısı var Motorstorm’un. Peki bu özellik oyuna eğlence katıyor mu? Kesinlikle, evet. Oyunda bulabileceğiniz araçlar arasında ATV, ralli araçları, Buggy’ler, motosikletler, yarış kamyonları, kamyonetler, Monster Truck denilen koca tekerlekli cipler ve daha fazlası var. Oyunda önemli olan, pistleri iyice tanıyıp hangi aracın, hangi pistte daha verimli kullanıldığını bulmak. Elbette ki her aracın kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Yarış sırasında rakipleriniz sizi yoldan çıkarmaya çalışacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz aracın sınıfına göre ya onlardan kaçacak ya da tekme tokat girişeceksiniz. Örneğin, ATV’ler oldukça savunmasız araçlar. Bu nedenle siklet olarak daha büyük araçları yoldan çıkaramıyorlar ancak her piste uyum sağlayabiliyorlar. Motosiklet kullandığınız zamansa bu kez hız ön plana çıkıyor. İki tekerlek üzerindeyken rakiplerinize karşı fiziksel bir şansınız kalmıyor. Bu nedenle kestirmeleri kullanıp aralardan kaçmanız gerekebiliyor. Ancak, her ne yaparsanız yapın, yarışlar büyük bir kaos ortamına sahne oluyor. Sağınızdan solunuzdan sizi dürten rakipleriniz, pistlerin size çıkardığı zorluklar, aradan kaçmak için bastığınız nitro boost derken kaptırıp gidiyorsunuz.

TEKER BİZİM TEKERİMİZ
Yapay zekaya karşı oynamak oldukça eğlenceli ancak oyunun gerçek zevki çok oyunculu seçeneklerde yatıyor. Aynı PS3 üzerinden ekranı bölerek 4 kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Kullandığınız televizyon büyükse bu seçenek son derece zevkli bir hal alıyor. Online olduğunuz zaman arkadaşlarınızla birlikte (12 kişiye kadar) Standart ve Eliminator modlarını oynayabiliyorsunuz. Özellikle Eliminator seçeneğinde -sona kalan dona kaldığı için- son derece eğlenceli dakikalar yaşıyorsunuz.

KAZA BİZİM KAZAMIZDIR
Grafiklere ise söyleyecek söz bulamıyoruz. Manzaralar inanılmaz; oyun motoru oldukça uzağı çizebiliyor. Pist tasarımları zaten harika olduğu için işin sunum kısmı da olayı daha da güzel bir hale getiriyor. Araçların modellemeleri ise son derece başarılı. Pacific Rift’in müzik arşivi de oldukça sağlam parçalardan oluşuyor. Bu tarz bir oyun için oldukça uygun seçilmiş olan müzikler, oyuncuyu havaya sokma görevini layıkıyla yerine getiriyor. Oyunun söyleyebileceğim tek eksi yanı ise fizik modellemesinin biraz hassas olması. Aracınızın yoldan çıkması biraz fazla kolay olmuş. Bunun dışında kesinlikle alınası ve oynanası bir oyun Motorstorm: Pacific Rift. Biraz heyecandan kimseye zarar gelmez.

SEÇİMİNİZİ YAPIN

Eğer küçük ve hızlı bir araçla yarışmayı seçerseniz sizden daha ağır giden araçlar direkt olarak önünüzü kesip sizi yoldan çıkarmaya çalışacaklardır. Bu nedenle pistlerdeki kestirme yolları ve dar rampaları tercih edin.

PİSTLERE DİKKAT

Oyundaki pistler çeşitli olduğu kadar kendi içlerinde de oynanış farkları yaratıyor. Tercih ettiğiniz patikaların düzlemi sizi yavaşlatabilir. Çamura batabilir ya da fark etmeden uçurumdan aşağı yuvarlanabilirsiniz.

ARACINIZI TANIYIN

Hangi aracın, hangi pist için daha verimli olduğunu bulmalısınız. Özellikle online ortamlarda oynarken pistleri ve araçları tanımak son derece önem kazanıyor. Pistleri iyice öğrenmeden çevrimiçi olmayın.

GAZA GELMEYİN

Ekrandaki nitro barına dikkat edin. Eğer çok gaza gelip elinizi nitro boost’tan zamanında çekmezseniz, aracınız infilak ediyor. Ayrıca önünüzü göremediğiniz yerde kesinlikle bu özelliği kullanmayın.

KIYASIYA YARIŞIN

Yapay zeka sizi bir yere kadar zorlayacaktır. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman Pacific Rift lobilerine gidin ve gerçek yarışların keyfine varın. Eliminator seçeneğini özellikle tavsiye ediyorum.

YAPIMCI

EVOLUTION STUDIOS

DAĞITICI
SCEE

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-5YILDIZ-

PLATFORM
PS3

İLGİLİ HABERLER