reklamı kapat

POPÜLER

mars one-fetva

Müslümanlar için Mars’a yolculuk yasağı getiren bir fetva yayınlandı

Mars One adı verilen projeyle bir grup kolonistin 2024 yılında Mars’a gönderilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda ikinci bir grup ilk grubun gezegene yerleşmesinin ardından birkaç yıl sonra gönderilecek. Eldeki teknolojik imkanların Mars’a gidiş-dönüş bileti olanağını tanımadığını da göz önünde bulunduracak olursak Mars’a yerleşecek olanların oraya tam anlamıyla yerleşmeye giden koloniler olacağının farkına daha iyi varabiliriz. Bu proje kapsamında gezegende yeni bir hayata başlayacak olan kolonilerin gündelik hayatının da bir TV programına konu olması hatta projenin masraflarının da bu programın reklam gelirlerinden karşılanacak olması söz konusu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ve dini meselelerle ilgili karar alma yetkisi bulunan bir komite böyle bir yolculuğun uzayın keşfi, daha önceden bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar ya da bunun gibi şeylerle hiçbir ilgisi olmadığına dair bir fetva yayınladı. Buna ek olarak, komite bünyesindeki dini liderler böyle bir yolculuğun intihara teşebbüs etmekle eşdeğer olduğunu ve bunun da hiçbir din tarafından onaylanmadığını savundular.

Komiteden yapılan açıklamada “Mars gezegenine seyahat eden bir bireyin orada canlı kalamayacağına dair bir olasılığın bulunduğu ve kişinin ölüm karşısında daha savunmasız olduğu” belirtildi.

Komiteye başkanlık eden Profesör Faruk Hamada ise yaptığı açıklamada “Hayatı olası bütün tehlikelere karşı korumak ve onu güvende tutmak bütün dinler tarafından kabul görmüş bir konu ve Kuran’da ‘insanların kendilerini ya da birbirlerini öldürmemeleri gerektiğinin’ açıkça şart koşulduğunu” ifade ediyor.

Yüzlerce Saudi ve diğer milletlerden Araplar Mars One’a başvuruda bulundular. Khaleej Times‘da yer alan habere göre ise komite bu insanlardan bazılarının Allah tarafından cezalandırılmaktan ya da onun hükmünden kaçmak için” böyle bir geziye ilgi duyuyor olabileceklerinden şüpheleniyor.

Komite, bu yaklaşımın boşa harcanan bir zaman ve uzun bir yolculuk olduğu inancının arkasında kesin bir biçimde duruyor: “Bu kesinlikle temeli olmayan ve kabul edilemez bir düşünce, çünkü tek bir atom bile her şeyin yaratıcısı olan Allah’ın görüş alanının dışına düşemez.”

Nihayetinde bütün bu tartışma havada kalabilir, çünkü Mars One geliştirilmekte olan bir proje olsa da başlangıç için gereken 400 bin dolarlık miktarın henüz yüzde 80’i toplanmış durumda. Bu da başarıya ulaşması için milyar dolarlara ihtiyacı olan uluslararası bir projeye duyulan güveni göstermesi açısından çok da yeterli değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Müslümanlar için Mars’a yolculuk yasağı getiren bir fetva yayınlandı” için bir cevap

  1. ercan polat dedi ki:

    CENABI ALLAH(c.c) muhakkak ki herşeye kadirdir marsa değil evrenin sonunada kaçsalar nafile :)))) zavallılar o kadar beyinleri var