reklamı kapat

POPÜLER

mars

NASA’da çalışan Türk bilim insanından Mars hakkında dikkat çekici açıklama

NASA‘da çalışan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız Mars gezegeni ile ilgili dikkat çekici açıklamada bulundu. Dr.Yıldız, Mars’a gidişin minimum 6 ay süreceğini, Mars‘a gidenlerin gezegende 2 yıl yaşamak zorunda olacağını belirtti. Ege İhracatçı Birlikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “Derin uzay misyonlarında bilim” konulu sunum yapan Yıldız, NASA’nın uzay misyonları hakkında bilgi paylaştı.

Güneşle ilgili çalışmalar kapsamında “Parker Solar Probe” isimli bir araç gönderdiklerini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

“Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars’a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021’de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde.”

Mars’a yolculuk hakkında da konuşan Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştirileceğini ifade etti.

Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsülün bulunduğunu hatırlatan Yıldız, “Mars’a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars’a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars’a ya da Mars’tan dünyaya dönemezsiniz. Mars’a gitmek isterseniz 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars hakkında bilgi

İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegen. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benziyor. Mars’ın 2 adet uydusu bulunuyor.

İlgili Video

Araç Mars’a böyle gönderilmişti