reklamı kapat

POPÜLER

İTU_Rover

İTÜ Rover takımı sıkı bir yarışın içine giriyor

İTÜ öğrencileri tarafından tasarlanan uzay araştırma aracı yarışmaya gidiyor. Şu anda prototip aşamasında olan aracın Amerika’daki üniversitelerle yarışacağı belirtiliyor.

Bünyesinde robotik kollar, hareket sistemleri, yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörler barındıran uzay aracının çeşitli görevleri bulunuyor. Engebeli, dağlık arazide devrilmeden hareket edebilen araç,bir takım eşyaları bir bölgeden kavrayarak alma ve başka bir bölgeye bırakma görevine de sahip. Kontrol paneli üzerindeki vanaları ayarlama görevi sunan araç yer yüzeyinden ve yerin 15 cm altından toprak alma görevine de sahip. Aracın otonom şekilde hareket de edebiliyor.

Mars yüzeyindeki şartların olabildiğince benzetildiği yarışmada, robotun, üzerinde bulunan kameralar sayesinde metrelerce uzaktan, göz teması kurulmadan yönetilebiliyor. İsteğe bağlı veya acil durumlarda ise otonom olarak görevine devam edebiliyor.

Gezegen keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İTÜ Rover Takımı, 30 Mayıs-1 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzenlenecek University Rover Challenge’a (URC) katılmaya hak kazanan ilk ve tek Türk takımı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İTÜ Rektöründen konuyla ilgili açıklama

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Rover Takımı’nın küresel ölçekli başarısıyla gurur duyduklarını belirterek, bu başarıların Türk bilim çevreleri için ilham verici olmasını diledi.

İTÜ olarak mühendislik ve spor alanında küresel yarışmalara ilgi gösterdiklerini anlatan Karaca, “Global etkinlikler sizin rakiplerinizle aranızdaki mesafeyi ölçer. O nedenle değişen ve süratle dönüşen dünyanın ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştiren üniversiteler olarak bu tür etkinliklere katılmayı oldukça önemli buluyoruz. Öğrencilerimizin 30 Mayıs’ta yapılacak yarışmada dereceye girerek tüm Türkiye’yi gururlandıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

Prof. Dr. Karaca, Türk girişimcilerin ve bilim insanlarının astronomi alanında yaptıkları çalışmaları artırması gerektiğini kaydetti.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?