POPÜLER

sağlıklı yaşam teknolojileri

Mutluluğun anahtarı sağlıklı yaşam teknolojileri

Günümüzde sağlıklı yaşam teknolojileri sadece doktorların hastalıkları teşhis ve tedavide kullandıkları yüksek teknoloji ürünü ekipmanlardan ibaret değil. Gelişen teknolojiyle birlikte; sağlıklı bir yaşam için bireysel olarak da kullanabileceğimiz teknolojik cihaz ve uygulamaların sayısı her geçen gün artıyor. JAG STYLE farkıyla; yaşam kalitenizi artırabileceğiniz, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan teknolojilere yakından bakıyoruz.

Sağlıklı yaşam teknolojileri dendiğinde akla ilk gelen giyilebilir teknolojiler oluyor. En temel tanımıyla giyilebilir teknolojiler; kişisel sağlık ve aktivite takibi için kullanılan, cildin üzerinden veya yakınından elde ettikleri verileri analiz edebilen mikro denetleyicili elektronik cihazlardır. İnternet üzerinden veri alışverişi yapabilen giyilebilir teknolojiler akıllı ev teknolojilerinde de gördüğümüz nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things) örnekleri arasında yer alıyor. Giyilebilir teknolojiler; kalp atış hızı, EKG (elektrokardiyografi) uygulamasıyla kalp ritmi, kan oksijen doygunluğu (SpO2), tansiyon, yakılan kalori, adım sayısı, aktivite için harcanan zaman, uyku, stres seviyesi, menstrüel döngü, bazı biyokimyasalların salınımı gibi başlıklarda veri toplarken, hastalık nöbetleri, yüksek ses, fiziksel zorlanma ve hatta düşme gibi durumlarda bildirim gönderebiliyor.

Akıllı saat ve aktivite takip bileklikleri

Giyilebilir teknolojiler arasında en popüler olanların başında akıllı saatler ve aktivite takip bileklikleri geliyor. Her iki ürün grubu benzer özelliklere sahip olsalar da tasarımları, yetenekleri, kullanım amaçları ve fiyatlarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar. Adeta bir kişisel yaşam koçu gibi kullanıcılarını günün her saatinde takip eden, formda kalmaları için gerekli motivasyonu sağlayan akıllı saat ve bileklikler, üzerinde yer alan sensörler aracılığıyla gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyor. Akıllı saat ve bileklik seçerken ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunun yanında seçtiğiniz modelin, sahibi olduğunuz akıllı telefonla uyumlu olması ve pil süresiyle sizi yarı yolda bırakmaması büyük önem taşıyor. Akıllı saatlerle karşılaştırıldığında aktivite takip bileklikleri çok daha uzun pil ömrüne sahipler. Sade tasarımları (kimi zaman ekransız) ve gelişmiş akıllı saatlere göre kısıtlı yetenekleriyle öne çıkan aktivite takip bilekliklerine, çok daha uygun fiyatlarla sahip olmak mümkün.


Akıllı saatler ve aktivite takip bileklikleri yürüyüş, koşu, tırmanma, fitness gibi aktivitelerin yanı sıra, suya dayanıklı modelleriyle yüzerken de kullanılabiliyor.


Sağlıklı bir yaşam için formunuzu korumanız ve spor yapmanız gerekiyor. Özellikle açık havada koşarken veya denizde, havuzda yüzerken otomobilinizin anahtarını saklamak hep sorun olmuştur. Jaguar, Activity Key ile bu sorunu çözüyor. Giyilebilir Jaguar Teknolojisi sayesinde aynı bir aktivite takip bilekliği gibi otomobilinizin anahtarını bileğinizde taşıyabiliyorsunuz. Activity Key, Jaguar’ın bagajındaki “J” harfine yaklaştırdığında aktif hale gelerek otomobilin kilitlerini açıyor. Spor tutkunları için büyük bir konfor sunan Activity Key, darbelere dayanıklı su geçirmez yapısıyla tüm aktivitelerde kullanılabiliyor. Activity Key’in dikkat bir diğer özelliği ise pile ihtiyaç duymaması. Activity Key’in çalışması için radyo frekanslarını yakalaması yeterli.

Akıllı su şişesi

Sağlıklı bir yaşam düzenli su içmekle başlıyor. Eğer düzenli olarak su içme konusunda sıkıntı yaşıyor ve su içmeyi unutuyorsanız bir hatırlatıcıya ihtiyacınız var. Pek çok konuda olduğu gibi düzenli su içmeyi hatırlatan akıllı telefon uygulamaları bulunuyor. Akıllı su şişesi ise bir uygulamanın ötesinde bildirimleri şişenin kendisine taşıyor. Kişisel olarak belirlediğiniz hedefler dahilinde su içme saatiniz geldiğinde; içerisinde kalan su miktarını da ölçebilen akıllı su şişesi, üzerinde yer alan renkli LED aydınlatmalarla sizi uyarıyor. Buna ek olarak akıllı telefonunuza bildirim gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz. Akıllı telefon uygulaması üzerinden arkadaşlarınızı eklemek, onları motive etmek veya onlarla yarışmak da mümkün. Akıllı su şişesi; yaşınınız, boyunuz, kilonuz, cinsiyetiniz, bulunduğunuz lokasyon veya hava sıcaklığına göre günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarı konusunda bilgilendirme de yapabiliyor.

Akıllı tartılar

Ev tipi tartılar artık kilo ölçmenin ötesinde bir çok yeteneğe sahip. Yağ ve su oranı ölçümü, vücut kitle endeksi, kemik ve kas yoğunluğu hesaplaması yapabilen yeni nesil tartılar Wi-Fi veya bluetooth üzerinden akıllı telefonlarla uyumlu olarak da çalışabiliyor. Akıllı telefon uygulaması üzerinden hedef kilonunuzu belirleyebilir ve beslenme takibi yapabilirsiniz. Akıllı tartıları, kişisel veri takibinin yanı sıra tüm aile bireyleri için ayrı hesaplar oluşturarak da kullanmak mümkün.

Düzenli uyku takibi

Akıllı telefonlar ve saatler için bir çok uyku takip uygulaması mevcut. Ancak gece yastığın altına bir akıllı telefon yerleştirme veya kolunuzda bir saatle uyuma fikri kulağa pek hoş gelmiyor. Bu noktada düzenli uyku takibi yapabilen matlar öne çıkıyor. Uyku takip matlarını yatağınızın altına yerleştirerek kullanabiliyorsunuz. Uyku takip matları; uyku döngüsü analizi, uyku kalitesi ölçümü, kalp atış hızı izleme, solunum bozukluğu ve horlama tespiti de yapabiliyor. Uyku apnesinin belirtilerinin tanımlanmasında da uyku matlarından faydalanmak mümkün. Akıllı telefonlarla eşleştirilerek kullanılabilen uyku matları yatağa girdiğinizi ve çıktığınızı algılayabiliyor. Bu sayede yatağa girdiğiniz anda akıllı aydınlatmalarınızı otomatik olarak kapatabiliyor veya sabah yataktan çıktığınızda yine otomatik olarak termostatınızı çalıştırarak evinizin ısınmasını sağlayabiliyorsunuz.

Kan basıncı ölçümü

Hemen hemen her evde bir tane bulunan tansiyon ölçme cihazları da akıllandı. Kan basıncı ölçümü yapan bu cihazları, kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesini sağlayan bir elektrokardiyograf veya kalp kapak hastalığını tespit edebilen bir dijital stetoskop olarak da kullanmak mümkün. Klinik onayları bulunan bu akıllı cihazlar, hipertansiyon takibinin yanı sıra sadece birkaç dakika içinde en yaygın kardiyovasküler hastalıkları da tespit edebiliyor. Akıllı telefonlarla uyumlu çalışan bu cihazlarla kaydedilen tüm veri geçmişinizi doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Akıllı termometre

Hastalıkların tanı ve tedavisinde ateş ölçmek büyük önem taşıyor. Kullanım kolaylıkları ve gelişmiş yetenekleriyle öne çıkan akıllı termometreler ateş ölçmenin yanı sıra veri takibi de yapabiliyor. Termometre ile kaydedilen bu verileri de doktorunuz ile paylaşabilirsiniz. Akıllı telefonlarla uyumlu çalışabilen yeni nesil termometrelerin en dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de hatırlatma yapabilmeleri. Bu sayede akıllı telefon uygulaması üzerinden ölçüm zamanlamaları için alarm kurabiliyorsunuz. Kişisel hijyen konusunda da büyük avantaj sağlayan akıllı termometreler temassız olarak ölçüm yapabiliyor.

Sağlıklı yaşam teknolojileri ile kontrol sizde

Daha sağlıklı bir yaşam için her an sizi takip eden, bilgilendiren ve gerekli motivasyonu sağlayan bu teknolojilerden vakit kaybetmeden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın; ister basit bir takip uygulaması kullanın ister gelişmiş sağlıklı yaşam teknolojilerinden yararlanın, mutlu bir yaşam için kontrol her zaman sizde.

İLGİLİ HABERLER