reklamı kapat

POPÜLER

android nearby

Nearby özelliğiyle Android cihazlar birbirleriyle ve mekanlarla otomatik olarak iletişime geçebilecek

Yeni duyumlara göre, Google akıllı telefon ve tabletlerin yakındaki cihazlara ve mekanlara otomatik olarak bağlanmasını sağlayacak bir teknoloji üstünde çalışıyor. Android Police sitesinde yayınlanan haberde belirtildiğine göre “Nearby” (“Yakındakiler”) adı verilecek olan özellikle birlikte kullanıcıların diğer kullanıcılarla bilgi paylaşması ve yakındaki mağazaların özel tekliflerini cihaz ekranında görmesi son derece kolaylaşabilir.

Nearby özelliğinin tam olarak hangi amaçla kullanılacağına dair elimizde henüz net bir bilgi bulunmasa da, bu özellikle birlikte Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonun başka bir Android cihazıyla, evde bulunan bir akıllı cihazla ya da mağazalardaki vericilerle kolayca etkileşime girilebileceği tahmin ediliyor. Söz konusu özellik, bir arkadaşını gören Android kullanıcısına hatırlatma dahi yapabilecek.

Nearby özelliğinin işler durumda olması için Wi-Fi, Bluetooth ve mikrofonun otomatik olarak açılacağı ve bu noktada mikrofonun son derece önemli bir rol oynayacağı, cihazların kendi aralarında insanların algılamayacağı ses sinyalleriyle iletişim kuracağı belirtiliyor.

Google’ın bu özellikle birlikte cihaz üzerinden düzenli olarak ses kaydı yapabilme olanağına sahip olacağı düşünldüğünde bu yeni teknolojinin bazı gizlilik endişelerine yol açması da söz konusu. Android Police’te yer alan haberde bu özellik kapsamında kaydedilen seslerin Google sunucularına gönderildikten sonra cihazın ses kayıtlarıyla eşleştirileceği ve bağlanılacak cihazların böylece belirlenmiş olacağı ifade ediliyor.

Kullanıcıların bulunduğu konumları da kayıt altına alacağı düşünülen özellik bu ay düzenlenecek olan Google I/O 2014 konferansında tanıtılabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Nearby özelliğiyle Android cihazlar birbirleriyle ve mekanlarla otomatik olarak iletişime geçebilecek” için bir cevap

  1. wad dedi ki:

    hı hı her şey nsa için.