reklamı kapat

POPÜLER

Neo-retro tasarım dilinin elektrikli motosikletle buluştuğu sınıfa iki keyifli üye: ONYX CTY ve RCR

San Francisco’da yer alan yeni bir girişim niteliğindeki ONYX’in satışa sunduğu CTY ve RCR, şehir içi kullanımlarında ihtiyaçları karşılayacak niteliklerde.

Elektrik gücünün kendisini bu yıl da hissettirdiği elektrikli motosiklet projeleri, hayata farklı perspektiften bakan ekipleri karşımıza çıkartmaya devam ediyor. Özellikle 60’lı, 70’li e 80’li yılların tasarım felsefelerinin günümüze yansıması olan neo-retro sınıfında gördüğümüz modellerin artan sayısı da bu süreçte gözden kaçmayacak seviyede. Vintage Electric‘in şimdilik zirve noktasını oluşturduğu bu sınıfa Amerika merkezli dahil olan ONYX, kullanıcılara sunduğu iki modeliyle Indiegogo’da vitrine çıkmaya başladı. Motosiklet sınıfını baz aldığımızda Cafe Racer‘ı olarak nitelendirebileceğimiz karakterler barındıran CTY ve RCR iki farklı teknik değer ve fiyat etiketiyle geliyor.

Teknik özellikler

Modellere ilk olarak giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz CTY‘nin detaylarını vererek başlayalım. Arka tekerleğine entegre elektrik motoruyla 3,3 beygir güç ve 160 Nm tork değerine sahip olan CTY’nin bu motorla maksimumda erişebileceği hız 48 km/s olarak paylaşılıyor. Batarya kısmında yer verilen paketse modeli tek seferde maksimum 64 kilometre götürebiliyor. Performanslı kullanıma göre bu değerin 40 kilometreye kadar düşebildiğini de belirtmekte fayda var. Bataryanın yapısı gereği kolayca sökülüp takılması, ikinci bir paketi satın alanlar için menzil değerinin ikiye katlanacağı anlamına da geliyor. Modelin donanım kısmında ise USB 3.0 girişi, LCD ekran ve NFC destekli akıllı kilitleme standart olarak sunuluyor.


Sunduğu değerler itibarıyla “bu benim için yetersiz” diyenleri ise RCR versiyonu karşılıyor. 7,24 beygir gibi bir güce ve 172 Nm torka sahip olan bu modelin maksimumda 96 km/s hıza kadar çıkabileceğini söyleyen marka 0’dan 48’e erişmenin dört saniye sürdüğünü belirtiyor. Motoruyla birlikte batarya paketi de büyüyen RCR’nin maksimumda erişebildiği menzil 121 kilometre. Bu değerin yakalanması içinse kullanıcıların saatte 32 kilometrelik hızı geçmemesi gerekiyor. CTY’e ek olarak LED arka ışıkla gelen modelde diğer versiyonda olduğu gibi Eco, Normal ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş modu da standart olarak sunuluyor. Avrupa pazarı için kurallar gereği satışa sunulmayan modellerin etiket fiyatları sırasıyla 1.625 ve 2.299 dolar olarak değişiklik gösteriyor.