reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Rise of Empires: Ottoman

Netflix imzalı Osmanlı dizisi Rise of Empires: Ottoman galasından ilk notlar

Netflix imzalı Osmanlı dizisi Rise of Empires: Ottoman için geri sayım başladı. LOG olarak Netflix’in davetiyle galasına katıldığımız etkinlikten ilk izlenimleri kaleme aldık.

2020’yi başta Türkiye’deki izleyiciler olmak üzere global anlamda büyük ilgi çekecek bir yapımla başlatıyoruz: Rise of Empires: Ottoman. Emre Şahin’in yönettiği orijinal Netflix yapımı Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve elbette İstanbul’un fethini konu alıyor. Başlı başına her noktasıyla izleyiciyi çekecek olan yapım ise tam tanımla bir belgesel/dizi. Bu konuyu biraz açacağız ancak önce biraz galadan ve yönetmen Şahin’in açıklamalarından bahsedelim.

Dizinin neredeyse tüm ana kadrosunun yer aldığı galada ilk bölümün ön gösteriminden önce yönetmen Şahin, Birkan Sokullu, Tuba Büyüküstün ve dizinin yıldız oyuncusu Cem Yigit Üzümoğlu eşliğinde kısa bir panel gerçekleştirildi. Bu panel kapsamında Şahin, dizinin Netflix Türkiye ile değil International ile geliştirildiği detayını bizlerle paylaştı. Ana dili İngilizce olan belgesel/dizinin en başından beri böyle tasarlandığını not düşen Şahin, yapımı yabancı oyuncularla çekmeyi tercih etmek istemediği için oyuncu kadrosunu özenle oluşturduğunu da not düştü. Rise of Empires: Ottoman’ın globale açılan bir iş olduğunu vurgulayan Şahin, belgesel/dizi formatını ise çok fazla kurguya kaçmadan ama aynı zamanda izleyiciyi de cezbedecek bir formatı yakalamak için tercih ettiğini belirtti. Oyuncular İngilizce çekimlerde sıkıntı yaşamadıklarını belirtirken, sette ana dili İngilizce olan yardımcıların bulunduğunu da kaydetti. Peki dizinin ilk bölümünün bıraktığı izlenim nasıldı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta Netflix kütüphanesinde

Toplamda 6 bölüme sahip olan Rise of Empires: Ottoman, galada sadece ilk bölümü bizlerle paylaştı. Dizi için sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; dizi ilk bölümden kaliteli bir iş olduğunu ortaya koyuyor. Yer yer tüylerinizi diken diken edecek olan atmosferle, belgesel ve dizi arasındaki geçişleri çok pürüzsüz bir şekilde yapıyor. Yer yer dış sesin araya girdiği, konu hakkında yorumlarını belirten sayısız araştırmacının yer aldığı dizi o akıcı anlatım dilini hiç bozmuyor. Yani belgesel kısımları bir anda düşüncelerinizi bölmüyor. Aksine canlandırma kısımlarıyla belgesel kısımları atmosferi tamamlayıp devam ettirecek şekilde birbirini besliyor.
Netflix Rise of Empires: Ottoman
Fatih Sultan Mehmet rolündeki Cem Yigit Üzümoğlu’nun hakkını vermek gerek. Arada laflar ağzında kaybolsa da ilk bölümde ikna edici bir şekilde izleyici karşısında durmayı başarıyor. Tuba Büyüküstün ona kıyasla ilk bölümde daha az yer alırken Birkan Sokullu da yine ilk bölüm için üzerine eleştiri yapabileceğimiz kadar uzun sahnelere sahip değildi. Çekimleri etkileyici bulduğumuz ilk bölüm umut vadeden bir tonda karşımıza çıktı. Orijinal dilin İngilizce olmasına takılanlarınsa bu konuda rahat olmaları gerektiğini kaydedelim. İngilizce konuşmalar izlerken rahatsız etmiyor, ancak yine de Türkçe dublaj seçeceği mevcut.
Netflix Rise of Empires: Ottoman
Rise of Empires: Ottoman ilk bölümünde bölümü tamamladığınızda ikinci bölüme devam etmek isteyeceğiniz bir iş olmuş. Toplamda 6 bölümden oluşan bu mini dizi ise kapsamını genişletebilir. Netflix önümüzdeki dönemlerde Ottoman’ın ardından Rise of Empires serisiyle karşımıza yeni işler çıkarabilir. Ancak şimdilik o detaylar net değil.

İkinci bölümü izlemek için sabırsızlandığımız yapım 24 Ocak’ta Netflix kütüphanesindeki yerini alacak. Fragmanını yazının devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

Rise of Empires: Ottoman fragmanı