reklamı kapat

POPÜLER

Netflix orijinallerine sigara ve e-sigara kısıtlaması

Netflix orijinallerine sigara ve e-sigara kısıtlaması

Orijinal dizilerindeki sigara ve e-sigara kullanımı konusunda “uyarılan” Netflix, bu konuyla ilgili açıklama yaparak yeni orijinallerde alınacak olan kararı açıkladı.

Netflix orijinallerinde sigara ve e-sigara kullanımı konusunda değişikliğe gidiliyor. Geçtiğimiz günlerde anti-sigara grubu Truth Initiative tarafından yayınlanan raporda, Stranger Things 2. sezon bölümlerinde 262 kez sigara içildiği belirtilirken, ilk sezondaki 182 kez yer alan bu tasvirdeki artışa dikkat çekiliyor. Yapılan açıklamada dizinin her bir bölümünde mutlaka böyle bir tasvirin kısa süreli de olsa geçtiğinin altı çiziliyor. Bu rapordan kısa süre sonra ise popüler platform konuyla ilgili aldığı yeni kararı açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix film ve dizilerinde yeni sigara ve e-sigara kuralı

Alınan yeni karara göre gelecek orijinal dizilerde, TV-14 ve altı bir yapımsa sigara ve e-sigara kullanımı yer almayacak. Orijinal filmlerde aynı karar PG-13 ve altı yapımlar için geçerli. Bu kararın uygulanmayacağı istisna durum da açıklamalardaki yerini aldı. Çekilen orijinal dizi ve filmler tarihsel bir konu işliyorsa ve bu tüketim tarihi gerçeklere dayanıyorsa söz konusu yasağın uygulanmayacağı kaydediliyor. Variety‘e yapılan açıklamada “Netflix sanatsal ifadeyi şiddetle destekliyor. Aynı zamanda sigara içmenin zararlı olduğunun bilincindeyiz ve bunu ekranda ‘pozitif’ bir şekilde tasvir etmenin genç izleyicileri olumsuz yönde etkileyebileceğini biliyoruz.” diyor.

TV-14 üstü orijinal diziler ve PG-13 üstü orijinal filmlerde ise yapımın çekim aşamasına uzanan bu kısıtlama uygulanmayacak. Tabii şunun da altını çizmekte yarar var. Firma bu kararı kendi orijinalleri için verebiliyor. Çünkü çekim aşamasına doğrudan müdahale edebiliyor. Firmanın haklarını satın alarak yayınladığı diğer içerikler için bu kuralın geçerli olmayacağını belirtelim.

İlginizi çekebilir

Stranger Things 3. sezon fragmanı