reklamı kapat

POPÜLER

Turhost Nic.tr transferi için son günler; işte bilinmesi gerekenler!

Nic.TR transferi için son günler; işte bilinmesi gerekenler!

ODTÜ bünyesindeki Nic.TR ile tescil edilmiş .tr uzantılı alan adlarının yetkili kayıt operatörlerine aktarımı, 23 Mart 2020 tarihinde sona eriyor.

“.tr” uzantılı alan adlarının “Kayıt Otoritesi” yetkisi, 21 Aralık 2018 tarihinde ODTÜ’den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilmişti. 23 Mart 2020 tarihine kadar yetkili bir kayıt kuruluşuna aktarılmayan söz konusu alan adlarına ilişkin işlemler; İnternet Alan Adları Yönetmeliği’nce .tr Ağ Bilgi Sistemi olarak bilinen TRABİS bünyesinde yürütülecek.

Nic.TR alan adı transferi nasıl yapılır?

Nic.TR üzerinden tescil edilen alan adlarının transferi için, Türkiye’nin ICANN onaylı en köklü domain kayıt operatörlerinden biri olan Turhost‘a dair aktarım aşamalarını takip edebilirsiniz:

1. Adım

Alan adı aktarımı işlemlerini başlatmak için buradan Nic.tr web sitesine giriş yapınız. Sağ altta bulunan “Aktarım Yapmak İçin Tıklayınız” butonuna basınız.

2. Adım

Genel Kurallar bölümünün altında yer alan “Aktarım işlemini başlatmak istiyorum.” butonuna tıklayarak devam ediniz.

3. Adım

Açılan ekrandan “sorumlu kodu” ve “parola” bilgilerinizle sisteme giriş yapınız.

4. Adım

Sisteme giriş yaptığınızda .tr uzantılı alan adlarınızın, herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan sistem tarafından otomatik olarak seçilmiş olduğunu göreceksiniz. “Devam Et” butonu ile ilerleyiniz.

5. Adım

-Telefon Doğrulama: Cep telefonu numaranızı giriniz.
-Kayıt Operatörü Seçimi: Listeden Aerotek Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ. (turhost.com)’u seçiniz.
-Onay Verme: Muvafakatname onayı için kutucuğu işaretleyiniz.
-Alan Adı Kontrolleri: Aktarımı yapılacak olan alan adlarını son kez kontrol ediniz ve ardından “Devam Et” butonuna tıklayınız.

“Telefon Doğrulama” aşamasında cep telefonunuza SMS olarak gönderilen doğrulama kodunu 30 dakika içerisinde, seçtiğiniz kayıt operatörünün ilgili ekranına girmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyiniz (Yoğunluk nedeniyle Nic.tr nin onay SMS’i iletiminde gecikmeler yaşanırsa, aktarıma en baştan başlayınız).

6. Adım

Alan adı transfer işleminizin tamamlanabilmesi için Turhost.com paneli üzerinden ya da seçtiğiniz yetkili firmanın aktarım onay ekranı için giriş yapmanız gerekir. https://panel.turhost.com/panel/login üzerinden Giriş & Kayıt ekranına erişiniz.

Turhost için; mevcut üyeliğiniz varsa giriş işleminizi gerçekleştiriniz. Eğer üyeliğiniz bulunmuyorsa “Hesap Oluştur” butonu ile yeni bir hesap oluşturmalısınız.

7. Adım

Daha önceki aşamalarda SMS olarak cep telefonunuza gönderilen “Doğrulama Kodu”nu ilgili kutucuğa yazınız. Ardından “Aktarım İşlemini Tamamla” butonuna basınız.

Nic.tr transferini tamamladınız! Turhost müşteri paneli üzerinden alan adlarınızı görüntüleyebilir, yönetebilir, yenileme döngüsü, iç transfer ve WHOIS bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Turhost’un sunduğu özel avantajlar arasında yer alan: Ücretsiz URL Yönetimi ve Ücretsiz DNS Yönetimi işlemlerini de bu panel üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin fütüristik akıllı telefonu