reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo DSi XL incelemesi

 - Güncelleme: 06 Ekim 2010 23:12

Ekran büyük dediysek gerçekten büyük; tam 4.2 inç! 256×192 piksel çözünürlüğü aynı tutulan ekranların toplam genişliği ise DS Lite’e göre %93 artırılmış. Belki bazılarımız için bu kötü bir haber ama Nintendo’nun DSi XL ile yaşça daha büyük kesime hitap etmeyi hedeflemiş olmasını göz önüne alırsak, çok da kötü bir karar olmadığını söyleyebiliriz. Ürün kutusundan çıkan dolmakalem görünümlü ikinci stylus kalem de bu fikri destekler nitelikte. Hem kim daha büyük düşmanları kolayca vurmak istemez ki?! Teknik olarak çok değişmeyen DSi XL’ın boyutları doğal olarak büyümüş. Nintendo DSi XL, 161 x 91.4 x 21.2 mm boyutlarına (DSi 137 x 74.9 x 18.9 mm) ve 314 gram (DSi 214 gram) ağırlığa sahip.

PARMAK İZLERİNE MERHABA

Üst kapakta tekrar parlak kaplamayı seçen Nintendo parmak izlerine “hoş geldin” diyor. Neyse ki cihazın alt tarafı mat olarak korunmuş. Daha büyük gövdesi sayesinde daha büyük hoparlör (stereo olduğunu da belirtmeden geçmeyelim) kullanılmış; bu sayede sesler daha yüksek ve daha net duyulabiliyor. DSi XL’ın içerisinde kurulu olarak ‘Brain Training Arts Edition’, ‘Dictionary 6 in 1 with Camera Function’, Opera internet tarayıcı, ‘DSi Sound’, ‘DSi Camera’, ‘DSi Shop’ ve ‘PictoChat’ uygulamaları geliyor. DSi Shop’a girince ücretsiz, 200, 500 ve 800 puanlık uygulamalar ve oyunların yer aldığını gördük. Puanınız ölçüsünde istediğinizi indirebiliyorsunuz. Hemen hatırlatalım; DSi Shop’u ilk defa kullanıyorsanız, Nintendo size hoş geldin hediyesi olarak 1.000 puan veriyor. Hemen biz de bu fırsattan istifade bir kaç uygulama indirdik. En çok hoşumuza giden de Flipnote Studio oldu. DSi XL’ın menüsünde DSi’a göre herhangi bir farklılık göremedik. Tarayıcısı da DSi’daki gibi, Opera tarafından hazırlanmış ve çalışması da aynı. DSi’a göre daha daha parlak ekranlara sahip olan XL’ın pil ömrü sürpriz bir şekilde daha uzun gidiyor.

SON KARAR
Peki DSi’ınız var, bir de şimdi DSi XL çıktı, “Bunu da mı alalım?” dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Eğer ki, “Ben konsolumu cebimde taşırım, gittiğim her yere götürürüm ve çıkarıp oynarım,” diyorsanız siz zaten bir DSi sahibisiniz ve XL pek de gerekli bir tercih olmayabilir. “Ailemle de oynarım, hatta onlara veririm arada oynarlar, cihazım evde kalsa da olur, arada çantama atar götürürüm,” diyorsanız o zaman DSi XL tam size göre.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Eğlence garantisi, büyüyen ekranlar, dolmakalem görünümlü yeni stylus, uygulama mağazası.

EKSİLER
Parmak izi tutuyor olması, ekran çözünürlüğü.

SONUÇ
Büyüyen ekran boyutu Nintendo’nun kendine has oyunları için oldukça iştah kabartıcı gözüküyor. Eğer Nintendo DSi sahibiyseniz ve DSi’ın ekranları sizin için küçük kalıyorsa mutlaka DSi XL’a geçmenizi öneririz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• ARM9 134 MHz

Bellek
• 16 MB

Hafıza
• 256 MB dahili, SDHC kart desteği

Kamera
• 0.3 megapiksel, 640×480 piksel

Ekran
• Üst ekran – 4.2 inç, TFT LCD
• Alt ekran – 4.2 inç, TFT LCD, dokunmatik

Pil Ömrü
• 13-17 saat (ekran parlaklık ayarlarına göre)

Bağlantılar
• Wi-Fi, DS kart yuvası, SD kart yuvası

Diğer Özellikler
• Nintendo DSiWare, Nintendo DSi ses yazılımı

Boyutlar
• 161 x 91.4 x 21.2 mm

İnceleme: Özkan ALTUNER

İLGİLİ HABERLER