reklamı kapat

POPÜLER

Nokia 700 incelemesi

Nokia ile Belle’ye devam. Symbian ^3 temelli telefon işletim sisteminin Belle versiyonu ile çalışıyor. Aynen geçen ay incelediğimiz Nokia 701 gibi Nokia 700’de de arayüz, ikonlar, ayarlar, ekranlar, geçişler çok estetik görünüyor. Telefon 701’den çok farklı değil; yalnız dış görünümü itibarıyla biraz daha şık olduğu söylenebilir.

METAL VE CAM
Nokia, metal ve cam birleşimi bir kasayla karşımızda. Açılabilen arka kapak zımparalanmış metalden yapılmış, dikine incecik çizgiler görünüme hoş bir detay katmış. Ön yüzü ise tek parça camdan oluşuyor. Gorilla Glass kaplı ekran 3,2 inç büyüklüğünde; ekranın dışında kalan alanlar da camın altında kalıyor. Kaliteli malzeme kullanımına rağmen telefon inanılmayacak kadar hafif. Kulaklık ve micro-USB girişi üstte yer alıyor. Yandan bakıldığında da 9,7 mm’lik inceliğiyle etkileyici görünüyor; sağ yanda ses, tuş kilidi ve fotoğraf makinesi için atanmış bir tuş bulunuyor. Sol yan boş. Ekranın altından kaydırılarak çıkıyormuş gibi görünen hoparlör de metal kasaya daha da estetik bir görünüm kazandırmış. Bu görünüme bir de bu kadar ince ve hafif olması eklenince telefon zarif modelleri tercih eden kullanıcılara hitap eder duruma geliyor. Belle’nin estetik görünümünün kattığı zarafeti de unutmayalım.

SYMBIAN BELLE
Ekran çok büyük olmadığı için sanal QWERTY klavyede metin girişi insanı zorluyor. Bu ekran büyüklüğünde ancak alfanumerik tuş takımını kullanmanızı önerebiliriz size. Kısa mesajların bakmadan yazıldığı o eski günlerdeki gibi; tek farkı onun da sanal olması. Bazen gecikmeler yaşanabilir, dolayısıyla bakmadan yazmasanız daha iyi olur. Nokia 701’de olduğu gibi Nokia 700’de de 1 GHz hızındaki işlemci göze çarpıyor. Nokia 700’ün, 701’e teknik özellik olarak oldukça benzediğini söylemiştik; zaten Nokia 700 ve 701 modelleri, Nokia 600 ile birlikte lanse edilen, NFC’li, Symbian Belle işletim sistemli ve daha büyük bir kesime hitap eden fiyat seviyesinde olmalarıyla öne çıkan telefonlar. Dolayısıyla serinin can alıcı noktaları da belli: NFC desteğiyle içerik paylaşımını ve çeşitli aksesuarların kullanımını kolaylaştırmaları; kompakt gövdelerine rağmen akıllı telefon özellikleriyle dolu olmaları ve ortalamanın üzerinde internet performansı ve hız sunmaları. Nokia 700 de tek dokunuşla NFC kullanan aksesuarlara, Bluetooth hoparlörlere, kulaklıklara ya da NFC’li başka bir telefona bağlanabiliyor. Sadece telefonları birbirine dokundurarak birinden diğerine içerik (örneğin medya dosyaları) atabiliyorsunuz. Telefonun dahili belleği 2 GB. SD kart ile 32 GB’a kadar artırılabiliyor. Nokia 700, Nokia’nın Symbian temelli telefonlarının en kompakt olanı. Hatta Nokia’nın belirttiğine göre dokunmatik ekranlı, yekpare gövdeli akıllı telefonların da en küçüğü. Ayrıca hem üretimindeki malzemeler hem de düşük enerji tüketimi ile çevre dostu bir duruşu da var.

UYGULAMALAR
Belli başlı uygulamalarla yüklü gelen Nokia 700’ün kendi müzikçaları ve video oynatma yazılımı gayet güzel çalışıyor. Sadece, 3,2 inç ekran video izlemek için ideal bir büyüklük değil takdir edersiniz ki. Araç ve yaya navigasyonu ile Nokia Haritalar, Shazam, Adobe PDF Reader, Ovi Müzik, Quickoffice uygulamaları 700’ün içinde yüklü gelen uygulamalardan bazıları. 5 megapiksellik kamera video kaydı da yapabiliyor. Çekilen fotoğraflar üzerinde değişiklikler yapmanıza izin veren bir yazılım da mevcut. Çerçeve ekleme, tekrar boyutlandırma, renk efektleri, kırmızı göz giderme, konrast-parlaklık ayarları, konuşma balonu ekleme, fotoğraf düzenleyici uygulamasının fonksiyonları arasında. Kameranın genel performansı iyi. Güneşli havalarda ve yeterince aydınlatılmış iç mekanlarda gayet iyi görüntüler elde edeceksiniz. Diğer koşullarda yapacağınız çekimlerde çok canlı kareler görmemeniz olası. Yüklü olan Ovi uygulamalarından biri de Kılavuzlar. Yakınınızdaki ilginizi çekebilecek mekanları ekrana getiren uygulama, konumunuza göre güncelleniyor. Mekan ya da restoran önerileri, taksi durakları, oteller, kulüp ya da barlar Kılavuzlar ile hemen ulaşabileceğiniz kadar yakın.

SON SÖZ
Telefonun giriş ekranlarını değiştirebilir ya da kullanmadıklarınızı silebilirsiniz. Herhangi bir widget’ın ya da kısayol ikonunun üzerinde parmağınızla basılı tuttuğunuzda ekrandan kaldırabiliyorsunuz. Symbian Belle, en fazla 6 adet giriş ekranı kullanmanıza izin veriyor. Sosyal ağ akışları, e-posta, konum bilgileri, sık görüşülen kişiler, FM radyo, müzikçalar tek tıkla masaüstünden ulaşabileceğiniz içerikler arasında. Gördüğünüz gibi Nokia 700’ün çok ilgi çekici bir özelliği yok. NFC’li oluşu en büyük artısı. Bunun yanında hoş ve sağlam kasası ile hafif oluşu ona artı puan kazandırıyor. Çok öne çıkan bir özelliğinin olmayışı size kötü bir telefon olduğun düşündürtmesin; piyasadaki benzer tipteki telefonlardan eksik bir yanı yok. Fiyatı da çok uygun olduğundan büyük bir kitleye hitap ediyor aslında ve o kitlenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek her tür akıllı telefon özelliğine de sahip.

YORUMLAR