reklamı kapat

POPÜLER

Nokia 701 incelemesi

Nokia 701 kısa zaman önce lansmanı yapılan bir Symbian Belle telefonu. Nokia’nın bu telefonu duyururkenki sloganı “istediğiniz yenilik, aradığınız kolaylık” idi. 701’in 3,5 inçlik IPS LCD ekranı, ClearBlack teknolojili ve bir cep telefonu ekranının sahip olduğu en yüksek nit değerine sahip. 1000 nit ile 701, Nokia’nın dediğine göre şu an için mobil telefonlar aleminin en parlak ekranlısı durumunda. 640×360 piksellik, Corning Gorilla Glass özellikli ekran, çizilmelere ve darbelere karşı da dayanıklı.

NOKIA ile UZUN YILLAR
Kısa bir süreliğine de olsa hayatında Nokia kullanmamış, hele de 90’ların sonu 2000’lerin başında cep telefonu sahibi olup da Nokia 3210 ve Nokia 3310 furyasına yakalanmamış az kişi vardır. O dönemde Nokia telefon kullananların ağız birliği yapmış gibi söylediği tek bir şey vardı: “Menüsü çok kolay, başka telefon kullanamıyorum.” Belki pazardaki değişimleri yakalayamadığı, yanlış politikalar izlediği, rakiplerinden bazı konularda geri kaldığı şikayetleriyle eleştirilere konu oldu ama Nokia, o günlerden bugünlere kadar “kullanıcı dostu” unvanını hiç kaybetmedi. Symbian’ın son sürümü Belle yüklü Nokia 701 için de aynı pratiklik ve fonksiyonellik söz konusu. İşletim sistemi ve telefon ileri seviye kullanıcıları hedeflemiyor; aksine orta seviye kullanıcıların da akıllı telefon kullanabileceğini; bunun için binlerce lira harcamak zorunda olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyor. Alışılmış Nokia kalitesi ve basitliğini, elinden her iş gelen akıllı telefon Nokia 701 modeline ve Belle’ye sığdıran firma, sunduğu aksesuarlarla da kullanıcının taleplerini karşılamak istiyor.

YAKLAŞ BİRAZ
Nokia 701’in iki önemli özelliği var: Symbian’ın geçtiğimiz aylarda tanıtılan Belle versiyonu ile çalışıyor olması ve NFC (yakın saha iletişimi) teknolojisini destekliyor olması. Belle, Symbian’ın şu an için en güncel hali. Estetik, görsellik, renk ve fonksiyonellik anlamında, bir Nokia telefonda şimdiye kadar gördüklerimizin en üst seviyesinde. Belle’de en fazla altı ana ekran kullanılabiliyor. Bunların duvar kağıtlarını tek tek değiştirebiliyor, bu ekranları kullanmak istemezseniz silebiliyorsunuz. Ana ekranlara ekleyebileceğiniz widget’lara Nokia yenilerini eklemiş. Saat, e-posta, müzik çalar, sık görüşülen kişiler ve takvim gibi eskiden de var olan widget’larının ise tasarımlarını yenilemiş. Bluetooth, Wi-Fi gibi bağlantıları hızlıca açıp kapamak için “toggle” diye geçen görev widget’ları, yeni eklenenler arasında. Yuvarlak hatlı ve daha estetik görünen Symbian Belle arayüzünde başka bir yenilik daha var, o da Android benzeri bildirim çekmecesi. Cevapsız aramalar, mesajlar ve bunlar gibi bildirimleri görebileceğiniz çekmece üzerinde bazı hızlı ayarlar da bulunuyor. 8 MP kamerası bulunan 701, HD video kaydına imkan tanıyor. Çektiğiniz fotoğrafları doğrudan Facebook’a yükleyebilir ya da e-posta olarak gönderebilirsiniz.

RENKLİ AKSESUARLAR
NFC desteğiyle Nokia 701 günümüz teknolojisini yakalıyor. NFC ile fotoğraf paylaşabiliyor, hoparlör gibi aksesuarlarla bağlantıya geçebiliyor, desteklenen mekanlarda yer bildirimi yapabiliyorsunuz. Telefonun aksesuarlarından biri olan Play 360 Wireless Speaker ayrı olarak satın alınabilir. Telefonunuzla Play 360’a dokunduğunuz anda ikili anında senkronize oluyor ve sesi hemen hoparlörden almaya başlıyorsunuz. NFC teknolojisinin başarısı da bu denli hızlı cevap veriyor olmasında. Nokia Play 360, şarj edilebilir bataryaya sahip, dört bir yanı hoparlör olan bir cihaz. Tasarımı sayesinde çevresel ses veriyor. Sadece NFC ile değil, Bluetooth’lu diğer cihazlarınızla ya da 3,5 mm girişinden bağlayarak her türlü bilgisayar, MP3 çalar, telefon veya tabletle kullanabiliyorsunuz. 452,90 TL’lik fiyat etiketiyle Nokia Play 360, sevimli ve yüksek performanslı bir cihaz.

NOKIA BH-111
Telefonun aksesuarları arasında bir de Bluetooth kulaklık yer alıyor. Nokia BH-111, bir kontrol ünitesi ve bir kulakiçi kulaklıktan oluşuyor. Bluetooth ayarlarına gelip etraftaki cihazları arıyor ve Nokia 701 ile kulaklığı birkaç saniye içinde eşleştiriyorsunuz. Eşleşme sağlandıktan sonra artık telefonun ses çıkışı BH-111 kulaklıklar oluyor. Kutu içeriğine bir şarj aleti ve kulakiçi kulaklıklar için değişik boylarda iki yeni silikon adaptör de dahil. Tabii ki Bluetooth destekli her cihazınızla yine kullanabilirsiniz. Klipsiyle kıyafetinize tutturmanız mümkün. Telefona bir arama geldiğinde otomatik olarak müzik sesi kesiliyor. Üzerinde bulunan çağrı cevaplama tuşuna bastığınızda konuşmaya başlıyorsunuz. Yalnız mikrofon kontrol panelinin üzerinde olduğu için bu aparatı yakanıza yakın bir yere yerleştirmeniz en doğrusu olacaktır. Telefon çaldığında ben kulaklıkla konuşmam derseniz eğer, pantolonun bozuk para cebinde hiçbir yere takılmadan ve ağırlık yapmadan taşıyabiliyorsunuz. Pratik ve şık BH-111 kulaklığın fiyatı 99 TL. Nokia, 701 kod adlı telefonu ve rengarenk aksesuarları ile kullanıcılara alternatif çözümler sunuyor.