reklamı kapat

POPÜLER

Nokia N8

Dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazlarının popülerleşmesiyle birlikte artan seçenekler, Nokia’nın fazlaca kan kaybetmesine yol açmıştı. Fanatikleri aylarca hatta yıllarca Nokia’nın rakiplerinin ataklarına cevap vermesini bekledi. Hüsranla sonuçlanan bu bekleyişin ardından Nokia, kapasitif dokunmatik ekran üzerinde çalışan yeni mobil iletişim ve eğlence cihazını duyurdu. Baştan söyleyelim yakında satışa çıkacak olan cihaz şimdiye kadar üretilen en iyi dokunmatik ekranlı Nokia modeli. Özellikle 5800 ve devamında üretilen modellerdeki hassasiyet sıkıntısı bu modelde neredeyse tamamen aşılmış denebilir. Hala büyük bir farkla pazar lideri olan Symbian işletim sistemi ile çalışan Nokia N8, tasarım ve kalite anlamında oldukça üst seviye bir ürün. Testini yaptığımız cihazın bir uygulama geliştirici örneği olduğunu ve satışa sunulduğu tarihte Nokia N8’in özellikle yazılım özelliklerinde değişiklikler -iyileştirmeler- olabileceğini belirtelim.

YENİLENEN TASARIM
Cihaz ilk bakışta klasik Nokia tasarım detaylarından uzak, farklı bir ürün izlenimi veriyor. Hatta genel görünümü itibariyle Sony Ericsson’a -özellikle Aino- daha yakın bir tasarıma sahip. Cihazın yuvarlatılmış kenarları ve ana genişlikten daha dar üst ve alt kısmıyla ilginç fakat ergonomik bir tasarımı var. Elde tutarken verdiği his çok iyi. Hassas bir kontrol sunan büyük ekranın sol altında menüye ve arka planda çalışan uygulamalara erişebileceğiniz ana tuş konumlandırılmış. Sol yanda SIM kart ve microSD yuvaları bulunuyor. Nokia daha önceki yaklaşımından farklı olarak bu modelde pilin kullanıcı tarafından çıkarılmasını istememiş. Apple ürünlerinde aslında bu durum çoğu kullanıcı tarafından olumsuz olarak eleştirilse de, hiçbir kullanıcı için olumsuz bir durum yaratmadığını düşünüyoruz. Nokia N8’in arka kapağı yan yüzlerdeki iki vida ile sabitlenmiş. Sol yan yüzde ayrıca standart microUSB bağlantı noktası bulunuyor. Kamera tuşu, yaylı tuş kilidi ve ses kontrol tuşları sağ yan yüzde konumlandırılmış. Cihazın üst kısmında ise HDMI çıkışı Mini, 3.5 mm kulaklık bağlantıları ve güç düğmesi bulunuyor. Tüm bağlantılar ve kısayol tuşlarının pozisyonları ve çalışma performansları tamamen sorunsuz. Cihazın güçlü kamerası arka yüzde daha çıkık olan bölüme yerleştirilmiş. Lens koruma kapağı olmadığından dikkatli kullanmak gerekebilir. Fakat herhangi bir yüzeye koyduğunuzda sadece bu sebeple zarar verebileceğiniz bir yapıda değil.

SymbIan ^3
Nokia N8 üzerinde 640×360 piksel çözünürlük sunan 3.5 inç büyüklüğünde bir dokunmatik ekran bulunuyor. Ekran kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışıyor ve AMOLED. Bu açıdan Nokia açısından devrim niteliğinde görülebilir. Ekranın dokunmatik hassasiyeti gerçekten çok başarılı. Kuşkusuz Nokia’nın önceki modelleriyle kıyaslayarak bu yorumu yapıyoruz. Yoksa Samsung’un bazı modelleri ve Apple iPhone’a oranla hala gelişmesi gerekiyor. Dokunuşlar belli belirsiz de olsa algılanıyor fakat buna alışınca da çok sakin ve hafif dokunmaya başlıyorsunuz, bu sefer de bazı dokunuşlar algılanmıyor. Fakat inceleme süresince edindiğimiz görüş yazının başında da belirttiğimiz üzere bunların yazılımla geliştirilip düzeltilebileceği yönünde. Nokia N8 üzerinde Symbian işletim sisteminin son versiyonu bulunuyor. Symbian ^3 adıyla kullanıma sunulan işletim sistemi, daha hassas dokunmatik kullanım ile birlikte sunulan kullanışlı yenilikler sayesinde daha pratik olmuş. Fakat lansmanda belirtildiği gibi ‘bambaşka bir Symbian’ değil. Arayüz gerek grafik, gerek kullanım açısından büyük oranda N97 üzerinde sunulan ile aynı.

ARAYÜZE GENEL BAKIŞ
İşletim sisteminin ana ekranı widget uygulamaları ve kısayollarla kullanıcı tarafından düzenlenebilen üç boş sayfadan oluşuyor. Klasik bir şekilde parmağınızı ekranda sağa sola sürükleyerek sayfalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Hareket algılayıcı sayesinde otomatik olarak yatay konuma geçen ekran ana sayfalarda da bu fonksiyonu kullanıyor. Ekranda herhangi bir yere parmağınızı basılı tuttuğunuzda düzenleme modu aktif hale geliyor. Ardından istediğiniz nesneyi sürükleyerek düzenleme yapabiliyorsunuz. Fakat bir nesneyi bir sayfadan başka bir sayfaya sürükleyemiyorsunuz. İşletim sisteminin tamamı bunun gibi, ölümcül olmayan fakat kullanışlılık anlamında pek de olumlu olmayan eksikliklerle dolu. Kuşkusuz bu eleştiriler daha iyi olması yönünde. Yoksa cihazın kullanışlılık anlamında ciddi bir problemi bulunmuyor. Düzenleme modunda boş alanlarda beliren artı simgelerine dokunarak widget kataloğuna ulaşıyorsunuz. Standart yüklü dinamik ve statik widget uygulamaların yanı sıra Ovi Store üzerinden yenilerini indirmek mümkün. Tek tip bir kısayol widget’ını istediğiniz kadar ekleyebiliyorsunuz. Böylece istediğiniz kadar kısayolu boş ekranlara yerleştirebiliyorsunuz. Kişiselleştirme anlamında gayet avantajlı. Kullanıcıyı kısıtlamıyor.

GÜÇLÜ DONANIM
Nokia N8, 680 MHz hızında ARM 11 işlemci ve 256 MB RAM bellek ile çalışıyor. Bu bileşenler ile piyasanın en güçlüsü değil, fakat inceleme süresince bazı yüklü içeriğe sahip internet sitelerinin görüntülenmesi dışında fonksyionda performans sıkıntısı yaşamadık. Cihazda ayrıca 3D grafik çipi ve 16 GB dahili hafıza bulunuyor. MicroSD kapasitesi maksimum 32 GB olarak belirlenmiş. Böylece cihazın hafızasını maksimum 48 GB’a kadar yükseltebiliyorsunuz. Bu da hemen her kullanıcı için rahatça yetecek kadar boş alan anlamına geliyor. Nokia N8 bağlantılar açısından da çok güçlü bir mobil iletişim cihazı. 3G ve HSPA, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0, standart microUSB ve görüntü aktarımı için de kullanılabilen 3.5 mm standart jak bağlantıları cihazın internete ve çevre birimlerine erişimini sorunsuz kılıyor.

HD DÜNYASI VE GÖRÜNTÜLEME
Nokia N8, HD furyasını takip eden bir başka dijital dünya ürünü. Sahip olduğu 12 megapiksel çözünürlük sunan kamerasıyla yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra HD video kaydı yapabiliyor. Carl Zeiss lens ve gerçek flaş ile desteklenen kamera, sadece teknik özellikleriyle dahi piyasanın en iyi mobil kamerası olarak nitelendirilebilir. Kamera tuşu iki kademeli olarak tasarlanmış. Gayet yumuşak ve rahat bir kullanım sunuyor. Kamera gerek netleme süresi, gerek kayıt açısından oldukça yüksek performans sunuyor. Kamera uygulaması ayrıca yüz algılama özelliğiyle desteklenmiş. Kullanıcı arayüzünde devrimsel bir değişiklik yok. Parmakla kontrol edilebilecek büyük butonlardan oluşuyor fakat hala kusursuz bir kullanışlılıkta değil. Hassas ekran dokunmatiği, galeri uygulamasının kullanımını da oldukça kolaylaştırılmış. İleri seviye kullanıcıların iyi bileceği gibi dirençsel dokunmatik modellerde fotoğrafları hızlı bir şekilde görüntüleyemiyorsunuz. Nokia N8, çok hızlı ve takılmadan fotoğraflar arasında animasyonlu geçiş yapıyor. Diğer tüm markalarda olduğu gibi iki parmakla yakınlaşıp uzaklaşma fonksiyonunu Nokia’da da kullanmış. iPhone kadar kusursuz olmasa da gayet kullanışlı ve hızlı çalışan bir fonksiyon olarak karşımızda. Benzer kullanım internet tarayıcısı için de geçerli. Tam HTML ve Flash Lite 4.0 destekli. Flash Lite’ın bu versiyonu masaüstü Flash 10.1’e kadar sorunsuz çalıştırabiliyor. Standart Symbian tarayıcısı üzerinde neredeyse tüm Flash içerikleri görüntüleyebiliyorsunuz. Tarayıcıda iki parmağınızla yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. İşlem performansı açısından Apple iPhone’a en yakın kullanımı sunduğunu söyleyebiliriz. Kamera 720p çözünürlüğünde 30 kare/sn değeriyle video kaydı yapabiliyor. Cihazın güçlü donanımı ve HDMI Mini bağlantısı sayesinde doğrudan HD TV’ye bağlayıp yüksek çözünürlüklü kayıtları sorunsuzca izleyebiliyorsunuz. Kabloyu bağladığınız anda görüntü ekrana bire bir olarak aktarılıyor. Bağlantı sırasında video kaydı yapma gibi bazı fonksiyonlar dışında her şeyi kullanabiliyorsunuz. Bu incelemede detayına inemediğimiz DivX, XviD desteği, HDMI Mini üzerinden Dolby Digital Plus çevresel ses desteği cihazı rakipleri arasında avantajlı kılan özellikler arasında.

NAVİGASYON ÇÖZÜMÜ
Son olarak navigasyon özelliklerinden bahsedelim. Nokia N8 üzerinde entegre A-GPS modülü bulunuyor. Dijital pusula ile birlikte navigasyon donanımı anlamında tam olan Nokia N8 ile birlikte Ovi Haritalar uygulamasının son versiyonu yüklü halde sunuluyor. Yaya modunun yanı sıra yeni eklenen Check-In özelliği bulunduğunuz yeri Foursquare servisine benzer bir şekilde Twitter, Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden paylaşmanızı sağlıyor. Üstelik Ovi Haritalar uygulaması adım adım sesli navigasyon dahil tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

ZENGİN KUTU İÇERİĞİ
Nokia son modeli N8 ile birlikte oldukça cömert davranmış. Özellikle ileri seviye cihazlarda genelde ek bağlantı kabloları vs. harici olarak satışa sunulur. Nokia N8 ile birlikte kulaklık, microUSB kablosu ve küçük seyahat şarjının yanı sıra microUSB – USB dönüştürücü, HDMI Mini – HDMI dönüştürücü veriliyor. Tam aksesuar denemez fakat büyük ölçüde kullanıma hazır. Kutu içeriğindeki tek eksik Nokia’nın genelde kullanıcılara sunduğu standart TV-Out kablosu. Fakat bu HDTV sahibi olmayanlar için geçerli.

EKRAN
Nokia N8
Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan 3.5 inç ekran oldukça hassas

KAMERA
Nokia N8
Cihazın üzerinde 12 megapiksel çözünürlük sunan gerçek flaşlı bir kamera mevcut

NAVİGASYON
Nokia N8
A-GPS ve dijital pusula ile ücretsiz Ovi Haritalar hizmetinden yararlanabilirsiniz

İNTERNET
Nokia N8
Yüksek hızlı bağlantılarda Flash 10.1 destekli tarayıcıyı kullanmak keyif verici

HD KAYIT
Nokia N8
Nokia N8, 30 kare/sn değeriyle 720p video kaydı yapabiliyor

HDMI
Nokia N8
Nokia N8, HDMI bağlantı noktasına sahip

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Piyasanın en iyi cep telefonu kamerası, zengin bağlantılar, kaliteli yapı ve hassas ekran.

EKSİLER
İşletim sistemi arayüzü kullanışsız nesneler içeriyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian ^3

Şebeke
• GSM ve HSPA

Ekran
• 3.5 inç, 360×640 piksel
• 16M renk AMOLED
• Kapasitif dokunmatik

Hafıza
• 16 GB dahili, microSD kart (32 GB maks.) Kamera
• 12 megapiksel, 720p HD video kaydı
• Oto fokus, gerçek flaş

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA, DivX, XviD, WMV

Bekleme / Konuşma Süresi
• 400 / 5.5 saat (3G)

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 3.0
• Wi-Fi 802.11b/g/n, UPnP

Boyutlar
• 118 x 56 x 10.9 mm

Ağırlık
• 118 gram