reklamı kapat

POPÜLER

GeForce Now

Nvidia GeForce Now Türkiye süreci hakkında kilit detaylar

Turkcell oyun platformu GAMEPLUS iş birliği ile Nvidia GeForce Now Türkiye sunucuları üzerinden yepyeni bir deneyim sunmaya başlıyor.

Geçtiğimiz hafta dünyanın en popüler bulut oyun hizmetlerinden Nvidia GeForce Now, Turkcell GAMEPLUS iş birliği ile artık Türkiye sunucuları üzerinden hizmet verecek haberi çok ses getirdi. Bu sayede kişiler kullandıkları donanımlara bağlı olmaksızın tüm bu oyunları Türkiye’deki sunucular üzerinden 1080p çözünürlükte ve 60FPS’de akıcı bir şekilde oynayabilecek. İşte bu servis için bilgiler netleşiyor. Turkcell tarafından verilen bilgiye göre ilk olarak daha önce satın alınan GeForce NOW üyeliği GAMEPLUS’ta da geçerli olmayacak. Firma konu hakkında şunu söylüyor: “Daha önce satın almış olduğunuz GeForce NOW üyeliğiniz Türkiye sunucularını kapsamadığı için yerel sunucularımızdan oynayabilmek adına GAME+ ile yeni bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Halihazırdaki GeForce NOW üyeliğiniz ile aldığınız hizmeti GeForce NOW powered by GAME+ servisinden bağımsız olarak farklı sunucular üzerinden kullanmaya devam edebilirsiniz.” 

Peki hizmetten tam olarak yararlanmak için ne kadarlık bir internet hızı gerekecek? Bu konuda verilen bilgi ise 60 fps’de 720p için 15 Mbps ve 60 fps’de 1080p için 25 Mbps seviyesinde oluyor. Şimdilik test için açılan sunucu üzerinden yapılan testler gecikmenin 10 ms ila 20 ms arasında olduğunu gösteriyor. Bu rakamlar şimdilik güzel ancak yoğun kullanımda durum nasıl olacak kimse bilmiyor. Süreçte Turkcell Superonline kullanıcılarına bir öncelik tanınması bekleniyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Nvidia GeForce Now GAME+ için Türkiye’de “Basic” ve “Premium” olmak üzere iki farklı paket sunulacak. Henüz detaylar net değil ancak “Basic” paket yüksek ihtimalle ücretsiz olacak. Ancak burada 1 saatlik oturum süreci ve sınırlı kapasite sunulacak. Yani “Basic” paket bir deneme sürümü gibi olacak. Premium paket ise aylık kaç TL olacak henüz ortaya çıkmış değil.

Servisin kullanılabileceği cihazlar için yapılan açıklama ise şöyle: “Windows işletim sistemine sahip cihazlardan, MacOS işletim sistemine sahip cihazlardan, Android işletim sistemine sahip cihazlardan, Chromium tabanlı web browserlar (Chromebook cihazları için tavsiye edilir.) ve iOS işletim sistemli cihazlar için Safari web browser üzerinden erişilebilir olacak.”

Nvidia GeForce Now için Türkiye sunucu atağı gerçekten çok önemliydi

Türkiye’de bulut tabanlı oyun sektörü için önemli bir adım attıklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, süreçte şunları söyledi: “Bulut tabanlı oyun servisleri tüm oyun ekosistemini kökünden değiştirecek, bu alanda çığır açacak bir yenilik. Dünya çapında yapılan araştırmalar da bulut tabanlı oyun platformlarına ilgilinin giderek artığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biz de sektörün bir numarası NVDIA ile iş birliğine giderek yeni bulut tabanlı oyun platformumuz NVIDIA GeForce NOW powered by GAMEPLUS sayesinde güncel oyunlara büyük masraflar yapmadan herkesin erişebilmesini sağlayacağız. Bu sayede Türkiye oyun pazarını büyütürken oyun ekosistemindeki diğer büyük oyuncularla da yapacağımız iş birliktelikleri ile pazarın öncüleri arasında yer almayı hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yeni takip aksesuarıyla tanışın