reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift incelemesi [Video]

oculus-rift-design-angle

BAŞARILI TASARIM

Oculus Rift’i incelerken gerçekten beğendiğimiz bir nokta varsa o da tasarım. Öyle ki cihazın kutusu bile oldukça sade ve şık. Kutu içeriği de fazlasıyla zengin. Oculus Rift başlığı, takip sensörü ve Oculus kumandası ile gelen cihaz ayrıca Xbox One kumandasını da kutu içeriğinde barındırıyor. Başlık HTC Vive başlığına kıyasla çok daha küçük ve kesinlikle daha hafif. Takıp çıkarması da haliyle daha kolay. HTC Vive başlığının aksine çok daha şık bir görünüme sahip olan cihazın gövdesi kumaş kaplı, ön tarafıysa plastik bitirişe sahip. Kumaş kaplı olması cihaza şık bir görünüm sağlıyor ancak aynı zamanda ciddi anlamda leke tutuyor. Başlığın bir diğer avantajı kendinden kulaklıklı olması. Kulaküstü kulaklıkları hafifçe hareket ettirip kulağınızı tam kapatacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda cihaz hem üstten hem de yanlardan kafanıza oturacak şekilde ayarlanabiliyor.

Cihazın aksesuarları da en az kendisi kadar sade. Takip sensörü adeta bir mikrofona benziyor. Silindirik ucunun arkasında Oculus imzası yer alıyor. Cihazın kumandası ise biri ana ekrana dönme tuşu olmak üzere ses açma kapama tuşu hariç dört farklı kullanılabilir tuşla geliyor. Oculus’un kumandası kendi uygulaması ve belirli oyunlarda kullanılabiliyor. Oldukça küçük olan kumanda bir hayli işlevsel. Kutudan çıkan Xbox One kumandası ise bildiğiniz Xbox One kumandası. Genel olarak baktığımızda bir iki eksisi olsa da Oculus tasarım işini kesinlikle doğru yapmış gibi görünüyor.

oculus-rift-box

OCULUS RIFT KURULUMU

HTC Vive’ın kurulumu için oldukça basit ve pratik demiştik ancak Oculus Rift onun yanında çocuk oyuncağı kalıyor. Yapmanız gereken tek şey kabloları bilgisayara bağlamak ve Oculus uygulamasını indirmek. Sonrasında Oculus uygulaması adım adım kurulumu yaptırıyor zaten. USB girişlerine taktığınız hareket algılayıcı ve Xbox One’ın kutudan çıkan kablosuz bağlantı aparatının yanında Oculus Rift başlığından çıkan HDMI ve USB çıkışlarını da bilgisayara takarak Oculus uygulamasını açıyorsunuz. Hareket algılayıcının parlak tarafının sizi görecek şekilde hafif eğimli olarak ayarlanması gerekiyor. Ayrıca bu aparatı daha iyi bir deneyim için direkt masanın üstü yerine biraz daha yüksek bir yere koymak isteyebilirsiniz. Uygulamada ayrıca gözlüğün netlik ayarını da yapıyorsunuz. Gözlüğün altındaki mekanik tuşla lenslerin birbirine uzaklığını ayarlayarak size göre en net görüntüyü elde edebilirsiniz. Kısacası Oculus Rift öyle ciddi bir kurulum gerektirmeyen tam bir tak kullan cihazı diyebiliriz.