reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus

OnePlus gösterdi, geleceğin telefon kamera sistemi bu olabilir

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticileri arasında yer alan OnePlus, aldığı bir patent üzerinden gelecek gösterimi yaptı.

OnePlus, akıllı telefon pazarının aşırı yenilikçi isimleri arasında yer almıyor. Detaylarına burada yer verdiğimiz BBK çatısı altında yer alan firma, daha çok iyi performansı iyi fiyat etiketi ile bir araya getirmeye odaklanıyor. Karşımıza en son Hasselblad kameralı burada detaylandırdığımız 10 Pro isimli amiral gemisi akıllı telefon modeliyle çıkan firma, 2023 yılında gelecek 11 Pro ile kamera konusunda önemli bir adım atabilir.

Bunu diyoruz çünkü kısa süre önce firmanın aldığı yeni bir patent ortaya çıktı. LetsGoDigital tarafından bulunan ve görselleştirilen bu patent, karşımıza ilginç bir arka kamera modülünü çıkardı. Bu kamera modülü ilk bakışta bir pop-up sistem gibi gövde dışına çıkıyormuş gibi görünüyor ancak öyle değil. Burada birden fazla mıknatıs ile olduğu yerde 180 derece dönebilen bir kamera modeli karşımıza çıkıyor. Bu modülde sadece tek bir sensör bulunuyor.

Burada amaç belirli kamera hareketlerini telefonu hareket ettirmeden sağlamak olarak aktarılıyor. Telefon sabit tutulsa dahi kamera modülü dönebileceği için farklı kamera açılarında çekim yapılabilecek gibi görünüyor ve bu da ilginç duruyor.

Farklı kamera modları ile ilginç çekim imkanlarının önünü aralayabilecek bu OnePlus imzalı kamera sistemi, patent detaylarına göre sabit çekimde de görev yapabilecek. Hareketli yapı normal çekim modunda optik görüntü sabitleme yapabilecek.

Bu patentin alınması, sistemin yüzde 100 kesin olarak kullanılacağı anlamına gelmiyor. Ancak sistem 2023 yılında ya da 2024 yılında bir amiral gemisinde karşımıza çıkabilir. Bu sistem bir OnePlus amiral gemisinin arkasında ultra geniş açı ve makro / telefoto kameralar ile beraber merkezde yer alabilir.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın