reklamı kapat

POPÜLER

OPPO

OPPO, merak edilen hareketli telefon kamerasını detaylandırdı

OPPO bugün merak uyandıran hareketli telefon kamerasını gösterdi. Bu kamera sistemi ileride satışa sunulan bir telefonda yer alacak.

OPPO’nun INNO DAY 2021 etkinliği kapsamında bir hareketli kamera sistemi tanıtacağı daha önce müjdelenmişti. Bu telefonlar için hazırlanan kamera sistemi, fiziksel olarak hareket eden yani gövdenin dışına çıkan bir mekanik yapıyı gözler önüne seriyor.

Bu hareketli olmasına rağmen suya karşı dayanıklı olduğu aktarılan sistem, verilen bilgiye göre 8,26 mm’lik bir gövdeye 1/1.56 inç 50 megapiksel Sony IMX766 sensörün sığdırılmasına imkân tanıyor. Ancak burada bir olumsuzluk yer alıyor. O da lens fiziksel olarak gövde dışına çıkmadan çekim yapılamıyor olması. Yani kurulan sistem kapalı halinde görev yapamıyor.

Bu sistemin daha önce çok yüksek zoom getireceği düşünülüyordu ancak OPPO çok daha farklı bir yol izlemiş gibi görünüyor. Aktarıldığı kadarıyla sadece 2 kat optik zoom getiren ancak standart telefoto kameralara oranla daha fazla detay yakalayabilen bu modül, ileride satışa sunulan bir telefonun içerisinde olacak.

Düşme durumlarında otomatik olarak kapanabilen modül, şu an kişileri ikna edecek örneklere ihtiyaç duyuyor çünkü şimdilik sunulan altyapı biraz havada kalıyor.

OPPO INNO DAY 2021 kapsamında önemli bir duyuru daha geldi

OPPO’nın kendi geliştirdiği NPU birimi MariSilicon X da ses getirdi. Akıllı telefonlara özel olan bu NPU çipi, direkt olarak görüntüleme / kamera tarafında görev yapıyor. 6 nm üretim sürecinden çıkan çip, gerçek zamanlı RAW düzenleme getiriyor söylendiği kadarıyla 4K yapay zekâ performansında rakiplerinden 20 kat daha hızlı çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerleşik HDR ve gürültü engelleme algoritmalarıyla NPU’nun düşük ışıkta dahi çok iyi renkler ve temiz sonuçlar verdiği aktarılıyor. Akıllı telefon kameralarında fiziksel limitler nedeniyle esas farklı bu tarz NPU birimleri ortaya çıkarıyor. Bu açıdan OPPO MariSilicon X’in sonuçları merak uyandırıyor. Bu donanımın ilk olarak Find X4 serisinde yer alması bekleniyor.

OPPO Kıdemli Direktörü Jiang Bo, etkinlikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlama konusunda on yıldan fazla deneyime sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar söz konusu olduğunda sektördeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı.

Mobil görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza olağanüstü deneyimler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi