reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

OPPO’ya cevap gecikmedi; işte Xiaomi’nin ekrana entegre ön kamera teknolojisi [Video]

Akıllı telefon dünyasında güzel gelişmeler oluyor. OPPO’dan sonra Xiaomi de ekrana entegre ön kamera teknolojisini görücüye çıkarttı.

OPPO gibi Xiaomi de akıllı telefonlarının çerçevelerini inceltmek adına kızaklı / motorlu sistemler ve ekran çentikleri kullanıyor. Özellikle Mi Mix 4 ile bu konuda sınırları zorlayan firma, geleceğe de hazırlanıyor. İşte bu doğrultuda Xiaomi, kısa süre kendi ekrana entegre ön kamera teknolojisini tanıttı. Özel hazırlanan bir Mi 9 üzerinde gösterilen teknoloji, yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz üzere gerçek tam ekran deneyimi sunuyor. Ön kamera ve sensörleri ekranın altına alan ve kullanılacakları zaman üstteki pikselleri kapatan firma, geleceğe hazır görünüyor. Motorlu sistemlerin “arazı yapar mı?” soru işaretlerini ortadan kaldıran bu yeni teknoloji, kullanıcılar kadar firmaları da memnun edecek gibi görünüyor. Çünkü telefonların içerisinde hareketli parçaların çıkarılması hem maliyeti azaltıyor hem de sağlamlığı artırıyor. Ayrıca motorlu kameraya sahip modeller su geçirmez tasarlanamıyor. Bu yeni “ekrana entegre ön kamera” teknolojisi bunu da mümkün kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO ve Xiaomi imzalı ekrana entegre ön kamera teknolojileri hayatımıza ne zaman girecek?

Söylendiği kadarıyla iki firma da 2019 içerisinde bu teknolojiye sahip bir akıllı telefon satışa sunmayacak. Henüz test / geliştirme aşamasında olan teknolojinin, ancak 2020 yılındaki modellerde kendisine yer bulabileceği belirtiliyor. Bu da önümüzde yıl gerçekten etkileyici tasarıma sahip akıllı telefonların yolda olduğunu gösteriyor. Tasarımsal anlamda sınırlarını zorlayan sektör, katlanabilir telefonlar ile birlikte inovatif kalmaya devam ediyor.