reklamı kapat

POPÜLER

Ortalama puanı düşen WhatsApp’a sahte hesap dopingi

Geçtiğimiz haftalarda Snapchat benzeri görüntülü durum güncelleme özelliğine kavuşan WhatsApp için işler pek de iyi gitmiyor gibi görünüyor. Son zamanlarda Whatsapp’ın Google Play Store‘daki puanında ciddi bir düşüş yaşandı. Bu durumu dengelemek adına sahte hesapların devreye sokulduğu söyleniyor.

1,2 milyar kullanıcıya sahip olan WhatsApp rakiplerinin gerisinde kalmamak için görüntülü durum güncellemesi özelliğini bünyesine kattı. Ardından platformun sanıldığı kadar güvenli olmadığı iddia edildi. Uygulamanın tüm bu gelişmelerden önce 4.4 olan değerlendirme puanı hızla düşmeye başladı. 22 Ocak ve 21 Mart arasında bu ortalama 3.4 puana kadar düştü. Ardından bu puan düşüşünü engellemek adına sahte hesaplarla bir atak yapıldığı görülüyor. Son zamanlarda Google Play Store‘da WhatsApp’a beş yıldız bırakan kullanıcı hesaplarının alakasız yorumları göze çarpıyor. Bunlar arasında “Grafikler şahane!” veya “Harika bir oyun.” tarzında yorumlar görülüyor. Bu yorumların sadece bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile bağlantısız olduğu anlaşılıyor. Bu değerlendirmeler WhatsApp’ın şimdiye kadar aldığı geri bildirimlerin yüzde 2,7‘sini oluşturuyor. Yani sahte hesaplarla yapılan puanlama ve yorumlar sanıldığından çok daha fazla olabilir.

Güvenlik açığı iddiaları ve Snapchat benzeri güncellemelerin kullanıcıları olumsuz etkilediği, bu durumun da değerlendirme puanına yansıdığı düşünülüyor. Çeşitli kaynaklar WhatsApp‘ın sahte değerlendirmelerle karşı atağa geçtiğini dile getiriyor. WhatsApp’tan gelen resmi açıklama ise bu iddiaları kabul etmiyor. Yaşanan durum “1,2 milyar kullanıcıya verdiğimiz hizmeti daha iyi hale getirmek için çabalıyoruz. Sahte değerlendirmelere ayıracak zamanımız yok. Problem için Google ile iletişime geçtik. Sorunun kaynağını bulmaya çalışacağız.” sözleriyle özetleniyor. İşin aslının önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor.

YORUMLAR