reklamı kapat

POPÜLER

Otomatik bağcıklı Nike modeline LEGO alternatifi [Video]

06 Şubat 2017

Geleceğe Dönüş serisinde görüp de günümüzde kullanmak istediğimiz pek çok ürün var. Bunlardan biri de Nike’ın otomatik bağcıklı Mag‘leri. Geçtiğimiz yıl sonunda Mag’in modern versiyonunu satışa sunan Nike’ın ayakkabısı size çok pahalı geldiyse, evde kendinize bir Mag yapabilirsiniz.

Nike klasik Mag’leri sınırlı sayıda üretti ancak otomatik bağcıklı ayakkabısının modern versiyonu Mag ismini taşımıyor. HyperAdapt 1.0 adıyla çıkan bu otomatik bağcıklı spor ayakkabısı da herkesin bütçesine ne yazık ki uymuyor. Yurt dışı fiyatı 720 dolar olarak açıklanan HyperAdapt 1.0 seçili mağazalarda aralık ayında satışa sunuldu. Bir tane alamadıysanız üzülmeyin, evdeki eski spor ayakkabınızı bir HyperAdapt 1.0’a dönüştürebilirsiniz.

Çözüm ise hemen hemen her şeyi yapabileceğiniz, makerların en büyük dostu LEGO‘da yatıyor. Endüstri tasarımcısı Vimal Patel, hazırladığı konsept ayakkabıyla, Nike HyperAdapt 1.0’ını yaratmayı başarmış. Tabii ayakkabı HyperAdapt 1.0 kadar havalı görünmüyor ancak söz konusu işlevsellik olunca bağcıkları tıpkı Nike’ın modeli gibi otomatik bağlanabiliyor. Patel’in hazırladığı blog yazısında oldukça basitmiş gibi görünse de LEGO’larla çok uğraşmamış kişiler için biraz zorlu bir proje olabilir. Ancak “Denemeye değer mi?” diye sorarsanız kesinlikle evet deriz.

Projesini hızlı bir deneysel çalışma olarak adlandıran Patel, sıcak silikon tabancası, dremel ve LEGO parçaları kullanmış. Eski Nike ayakkabısını otomatik bağcıklı teknolojik versiyona dönüştüren Patel’in bloguna buradan ulaşabilirsiniz. Ne yazık ki projenin detaylı anlatımı bulunmuyor.

VİDEO

YORUMLAR