reklamı kapat

POPÜLER

Otonom araçların kullanılmasıyla hayatımızda neler değişecek?

Otonom araç teknolojilerinin git gide yaygınlaşması ve gelişmesi ile birlikte hayatımızda nasıl bir farklılık olacak?

İnsan müdahalesine gerek kalmadan, üzerinde bulunan farklı sensörler ve algı teknolojileri yardımıyla verilen görevleri minimum hata ile tamamlayan, kendi kendine karar verebilme yeteneğine sahip teknolojiler otonom sistemler olarak adlandırılıyor. Teknolojik gelişmelere ve dijital dönüşüme bağlı olarak ivme yakalayan otonom sistemlerin amiral sektörü ise otomotiv.

Geleceğin otomobilleri olarak nitelendirilen bu araçlar özelinde halihazırda birçok ürün ve gelişim aşamasında olan proje bulunuyor. İşte uzmanlara göre 6 maddede otonom araçların hayatımıza getireceği değişiklikler.

Karar verme yeteneği

Tam ve yarı otonom araçlar, sahip oldukları ileri teknoloji sayesinde hızlı reaksiyon göstererek hata payını minimuma indiriyor ve bir insana oranla daha az hata yapıyor. Sürücüsüz araçların karar verme yeteneğinin yanı sıra ışık tespiti ve uzaklık tayini anlamına gelen LIDAR teknolojisi, gelecekte trafik kazalarında yaşanan can kayıplarının önüne geçmeyi amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çevre dostu teknoloji

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında dünya genelinde farklı uygulamalar devreye alındı. Bu noktada tam ve yarı otonom araç üreticileri fosil yakıt kullanımı yerine elektrik enerjisiyle çalışan ürünleri piyasaya sunmaya özen gösteriyor. Ayrıca bu yolla karbon salınımının da minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Yeni istihdam alanları

Sürücüsüz otomobillerin gelişimine bağlı olarak otomotiv sektöründe beyaz ve mavi yaka çalışanlara yönelik birçok yeni iş kolu oluşmaya başladı. Uzmanlar gelecekte ortaya çıkacak yeni ihtiyaçların farklı meslek gruplarının oluşmasına öncülük edeceğini düşünüyor.

Daha eğlenceli yolculuklar

Tam ve yarı otonom araçlar, ileri teknolojinin yanı sıra araç içi eğlence sistemleriyle de ön plana çıkıyor. Günümüzde seri üretimi yapılan birçok sürücüsüz araçta konsol ve tabletler yardımıyla oyun oynama ve film izleme gibi imkânlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha düzenli ulaşım

Tam ve yarı otonom araçların kullanımının artması sonucu ortak araç kullanımının da artacağı ve ulaşımda yaşanan sorunların önüne geçileceği düşünülüyor. Ayrıca sürücüsüz araçların otonom özelliklerinin zaman tasarrufu da sağlayacağı belirtiliyor.

Sorgulanan etik ilkeler

Otonom araçların gelişimi ile ilgili karşıt görüşler bulunuyor. Çoğunluk otonom araçların hızlı gelişiminden memnun olsa da bir grup, otonom araçların bazı meslek gruplarını yok edeceğini düşünüyor ve kaza durumlarında araçların verdiği kararların etik kurallarını sorgulanıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti