reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic S1R ve S1

Panasonic S1R ve S1 tanıtıldı; karşınızda tam kare aynasız fotoğraf makinesi pazarının yeni oyuncuları

Görüntüleme dünyasının dev isimlerinden Panasonic, Photokina 2018 kapsamında tam kare aynasız fotoğraf makineleri S1R ve S1‘i tanıttı. Gelin Panasonic S1R ve S1‘in detaylarına yakında bakalım.

Panasonic aynasız fotoğraf makinesi pazarında çok uzun süredir yer alıyor. Alanda “GH ailesiyle” fırtına gibi esen firma, bu sefer Micro 4/3 değil tam kamera aynasız fotoğraf makineleriyle karşımızda. Firmanın S1R ve S1 adını verdiği yeni fotoğraf makineleri, oldukça ergonomik bir gövde üzerine kuruluyor. Şu an geliştirme duyuruları yapılan modeller, birbirlerinden teknik olarak ayrılıyor. Panasonic S1R modelinde 47 megapiksel çözünürlükte tam kare sensör yer alıyor. S1 modelinde ise 24 megapiksel tam kare sensör bizleri karşılıyor. Burada Nikon’un Z7 ve Z6 ile uyguladığı stratejiyi benimseyen firma, pazardaki rekabeti oldukça zorlu hale getirecek gibi görünüyor. Firmanın yeni modelleri ortak olarak 4K çözünürlükte saniyede 60 kare video çekebiliyor. Leica’nın L-Bayonet lens bağlantı yapısı üzerine kurulan modeller, gövdeden görüntü sabitleme özelliğine sahip. Bunu lensin görüntü sabitleme teknolojisiyle birleştirerek elde yapılan çekimleri çok daha kolay hale getiren modeller, bünyelerinde 3 eksende hareket edebilen bir dokunmatik ekran taşıyor. Çift hafıza kartı yuvası (XQD ve SD) ile fark yaratan Panasonic S1R ve S1, beklendiği üzere toza ve suya karşı dayanıklı.

Panasonic S1R ve S1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Panasonic S1R ve S1 gerçekten güçlü fotoğraf makineleri

Üst bilgi ekranıyla kullanım kolaylığı getiren fotoğraf makineleri, yüksek çözünürlüklü elektronik vizör sistemleriyle de öne çıkmayı biliyor. Resmi olarak önümüzdeki yıl satışa çıkacak modellerin, henüz satış fiyatları hakkında açıklanmış bir bilgi yok. Bu arada lens tarafından da kısaca bahsedelim. Modeller için ilk aşamada 24-70mm, 70-200mm ve a 50mm f/1.4 lensleri geliyor. Ancak bunun 2020 itibariyle 10 lense çıkacağı belirtiliyor. Bu arada Panasonic, Leica ve Sigma arasında yapılmış yeni bir L-Bayonet ortaklığı da bulunuyor. Bu ortaklıktan hem birçok yeni gövde (Tam kare ile APS-C) hem de lensin çıkması bekleniyor. Bu yüzden S1R ve S1 lens konusunda sorun yaşayacak gibi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın yeni akıllı saati Watch Series 4