reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’ten sıradışı profesyonel

 - Güncelleme: 12 Kasım 2008 14:17

Dijital fotoğraf makinelerinde yeni bir dönem başlıyor. Panasonic, şimdiye kadar üretilen tüm dijital fotoğraf makinelerini unutturacak, ufaltılmış gövde boyutlarıyla kolay kullanım, gelişmiş yetenekleri ve Four Thirds tip görüntü sensörüyle mükemmele yakın çekim imkanı sunan Lumix G1 ile yeni bir deneyim sunmaya hazırlanıyor

.Panasonic fotoğraf çekme kabiliyetini büyük oranda artıran küçük, modern ve kullanımı kolay fotoğraf makinelerine ilgi duyan kullanıcılar için en uygun fotoğraf makinesi Lumix G1’i tanıttı. Micro Four Thirds System standardını temel alarak tasarlanan yeni “LUMIX G Micro System” serisi ile tamamen yeni bir kategori yaratan Panasonic, profesyonel fotoğraf makinesinde fotoğraf çekme işini neredeyse kompakt makinelerdeki kadar kolay hale getiriyor. Micro Four Thirds Standardı’nın kullanıldığı ilk dijital fotoğraf makinesi olan Lumix G1, kullanıcının diğer standart “Four Thirds Lensleri” kullanmasına da imkân tanıyor. Bu özellik sayesinde, mevcut lens kombinasyonlarını büyük oranda artırdığı gibi kullanıcılarının birçok imalatçının üretmiş olduğu lensler içinden seçim yapabilmesine de olanak tanıyor. G1, ayrıca, diğer AV cihazları ile kolay bir şekilde bağlantı sağlanabilmesi amacıyla mini HDMI çıkış terminaline de sahip.

GENİŞ OBJEKTİF SEÇENEĞİ
Yeni makinesinde ana gövdeyi bir hayli küçülten Panasonic, yenilikçi aynalı-objektif yapısı ile birlikte, “LUMIX G Micro System, geleneksel optik vizör yerine yüksek çözünürlüklü elektronik tam-zamanlı “Live View” vizörü kullanarak portatiflik ve kullanım kolaylığı sağlıyor. Kompakt tasarımına rağmen G1, kontrast AF sistemi ile de harikalar yaratıyor. G1 ayrıca, sahip olduğu iA (Intelligent Auto Mod – Akıllı Otomotik Modu) modu ile de fark yaratıyor. Tüm yeni LUMIX dijital kompakt fotoğraf makinelerinde de var olan IA modu,  birçok önemli özelliği bir arada sunuyor. Bunları sıralamak gerekirse: AF Tracking (Otomatik Odak  Takibi), Face Detection (Yüz Algılama), Intelligent Scene Selector (Akıllı Sahne Seçimi), Intelligent Exposure (Akıllı Pozlama), Intelligent ISO Control (Akıllı ISO Kontrolü) ve Mega O.I.S. (Optik Görüntü Sabitleyici).

12.1 MEGAPİKSEL ÇÖZÜNÜRLÜK
Lumix G1’de kullanılan Live MOS görüntü sensörü hem LCD ekran üzerinden hem de vizörden Live View canlı ön izleme sağlıyor. 12.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olan makinede, 3 inç büyüklüğünde 180 derece yatay, 270 derece de dikey olarak dönebilen, 460 bin nokta çözünürlüğüne sahip LCD ekrana yer verilmiş. Üzerinde kullanılan sensörle, süper noise azaltma performansı ve HDMI çıkışı sayesinde genişletilebilirliği sunan yeni Venus Engine HD görüntü işlemcisi, G1’i rakiplerinden birkaç adım öne taşıyor. Değiştirilebilir lensli makinelerin en büyük sorunu olan yabancı nesnelerin görüntü sensörüne yapışmasını önlemek amacıyla Lumix G1’de Süpersonik Dalga Filtresi kullanılmış. Rakiplerine göre kullandığı yeni teknolojilerle daha az enerji tüketimine sahip olan Lumix G1 için Panasonic, Micro Four Thirds uyumlu lens grubunu da piyasaya ürünle eş zamanlı sürüyor.

İLGİLİ HABERLER