reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 Apple Silikon Mac mini

Photoshop 22.3 ile beklenen Apple Silikon dönemi başladı

Dünyanın en popüler fotoğraf düzenleme uygulaması Photoshop için Apple kullanıcılarının beklediği haber 22.3 sürümüyle geldi.

Apple Silikon (Şimdilik sadece M1) işlemcili yeni nesil Mac modelleri için Photoshop 22.3 ile tam destek sonunda verildi. Yani yeni sürüm artık Rosetta katmanı yerine direkt olarak M1 işlemci özelinde çalışıyor ve bu da çok ciddi performans artışı anlamına geliyor. Uzun süredir beta olarak test edilen Photoshop için Apple Silikon desteği, biraz geç kalınmış olmasına rağmen resmen gelmesiyle fazlasıyla sevindiriyor. Creative Cloud üyelerinin hemen geçebileceği sürüm, şimdilik iki farklı yapıyı karşımıza çıkarıyor. Kişiler isterlerse Apple Silikon sürümü, isterlerse de Rosetta temelli Intel işlemciler için geliştirilen sürümü kullanabiliyor. Çünkü halen Apple Silikon sürümünde bazı eksikler (Örneğin Shake Reduction filtresi Apple Silikon özel sürümde yok) bulunuyor. Bunların genel olarak çok hayati eksikler olmadığı ve zamanla tüm özelliklerin getirileceği aktarılıyor. Aynı zamanda Apple Silikon sürümünde şimdilik bazı hataların görülebileceği de uyarılıyor.

Photoshop için kısa süre önce etkileyici araçlar gelmişti

30. yaşına basan Photoshop için 2021 Creative Cloud güncellemesi ile otomatik gökyüzü değiştirme aracı  kullanıma sunulmuştu. Tekrar hatırlamak adına bu yapay zeka Sensei temelli araç, içerisine konulan fotoğrafların gökyüzü bölümlerini otomatik olarak belirliyor ve bunları sizin yerine değiştirebiliyor. Yapay zeka ve makine öğrenme temelli olduğundan oldukça iyi çalışan ve sürekli daha da iyi hale gelecek bir altyapının merkezinde yer alan araç, kişilere tahmin edebileceğiniz üzere özelleştirme ayarları da sunuyor. Bu ayarlar sayesinde fotoğrafa göre daha gerçekçi / uygun gökyüzü değişimi elde edilebiliyor. Gökyüzü konusunda kendi arşivi bulunan ancak sizin kendi gökyüzü fotoğraflarınızı da kullanan sistem, gerçekten çok kullanışlı görünüyor ve manzara fotoğrafçılarını sevindiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Photoshop içerisinde artık bir “Neural Filters” altyapısı da yer alıyor. Bu yapay zeka temelli filtreler, fotoğraflar üzerinde çok basit şekilde çok ciddi değişiklikler yapılmasına imkan tanıyor. Burada yüz ifadeleriyle oynama yanında ışığın yönünü değiştirme dahi sunuluyor. Sistem JPEG bozulmalarını ortadan kaldırabiliyor ve sadece fon renk sıcaklığını değiştirebiliyor. Aynı zamanda bir fotoğrafın tarzı diğerine saniyeler içerisinde aktarılabiliyor. Photoshop ayrıca artık yeni araçlar ile saçları seçme ve fondan ayırma konusunda çok daha güçlü bir çalışma altyapısı sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanı en ufak aksiyon kamerası ile tanışın