reklamı kapat

POPÜLER

Pixar, Wall-E’de de kullandığı yazılımı ücretsiz olarak kullanıma sunacak

Hepimizin büyük bir keyifle izlediği Pixar animasyonları, her animatörün çok daha büyük bir ilgiyle takip ettiği çalışmalar. Profesyonel anlamda bu işle ilgilenen animatörlerin hayalindeki Pixar kalitesi artık Pixar dışındaki sanatçılar için de ulaşılmaz değil. Ünlü animasyon şirketi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla kurum içinde kullanılan bir yazılım olan RenderMan‘in bir versiyonunu ücretsiz olarak indirilebileceğini duyurdu. Buna göre söz konusu yazılım ağustos ayı içerisinde Pixar’ın resmi internet sitesinden indirilebilecek.

Pixar, RenderMan adlı bu yazılımla Wall-E, Up ve Toy Story gibi çok bilinen animasyonlara son hâlini vermişti ve söz konusu yazılımı ticari amaçlarla kullanmak için 500 dolar ödemek gerekiyordu. Söz konusu yazılım bir Pixar filminde kullanılan çok daha geniş bir yazılımın küçük bir parçası olsa da yapabildiği şeyler son derece etkileyici. Artık ücretsiz olarak erişilebilen RenderMan’le bütün bir animasyonu oluşturmak elbette mümkün olmasa da bu kesinlikle işe yarayan bir yazılım.

Yalnızca ticari olmayan amaçlarla kullanımına izin verilen ücretsiz versiyonla oluşturulan çalışmaların satılması için yasal bir zemin bulunmuyor. Tamamen amatör bir ruhla profesyonel bir animasyon oluşturmak için yapmanız gereken tek şey kayıt formunu doldurmak ve birkaç ay içinde yayınlanacak programı bilgisayarınıza indirmek.

YORUMLAR