reklamı kapat

POPÜLER

playstation 4 pro

PlayStation 4 satışlarında yeni bir rekora imza atıldı

Konsol savaşları tüm hızıyla sürerken PlayStation 4 kilometre taşlarını birer birer geride bırakmaya devam ediyor. Satışlarıyla Sony’i sırtlayan cihaz olan PlayStation 4, önemli bir rekora daha imza atmayı başardı.

Sony’nin yaptığı açıklamaya göre bu zamana kadar dünya çapında 60 milyon PlayStation 4 sevkiyatı gerçekleştirilmiş durumda. Burada satış yerine sevkiyat sözcüğü kullanılıyor. Bu da PlayStation 4’ün perakende mağazalara dağıtılma adedinin 60 milyon olduğunu gösteriyor. Ancak mağazalar taleplere göre ürün sevkiyatı istediği için satış rakamlarının da bu seviyeye ulaşmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor.

Yapılan açıklamada 1 Nisan 2016 ile 31 Mart 2017 tarihlerini kapsayan 2016 mali yılı içerisinde 20 milyon PS4’ün satıldığı belirtiliyor. 31 Mart 2018’e kadar devam edecek olan 2017 mali yılında buna ek olarak 18 milyon konsol satışının daha gerçekleşeceği öngörülüyor. Böylece 80 milyon konsol satışına erişilmesi bekleniyor.

Microsoft henüz konsol satışlarıyla ilgili bir açıklama yapmadığı için Sony karşısında Microsoft’un nasıl bir konumda olduğu henüz bilinmiyor. Nintendo ise her iki firmanın çok uzağında olsa da hızlı bir çıkış yakalamış durumda. Şu ana kadar Nintendo Switch’in 3 milyon satışa ulaşmayı başardığı belirtilirken  bu yılın sonuna kadar satış rakamlarının 10 milyona ulaşması bekleniyor. Konsollar arasındaki büyük rekabetin önümüzdeki yıl nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.