reklamı kapat

POPÜLER

Playstation 5

PlayStation 5 ile sunulacak faydalı yeni özellik ortaya çıktı

Oyun tutkunları tarafından merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu Sony PlayStation 5, önemli bir özellik ile yolda bulunuyor.

Resmi olarak 2020 yılında raflardaki yerini alacak Sony PlayStation 5, zaman zaman gündeme geliyor. Teknik detaylarına aşağıda yer verdiğimiz model, söylendiği kadarıyla bir enerji tasarruf özelliğiyle geliyor. Ayarlar içerisinde opsiyonel olarak sunulacak bu özellik, konsolun bekleme modunda harcadığı enerjiyi ciddi şekilde aşağılara çekecek deniyor. Bu mod açıldığı zaman bekleme modunda PlayStation 4‘ten çok daha az enerji harcayacak konsol, enerji tüketimi konusunda önemli bir adım atmış olacak. Yapılan hesaplamalara göre 1 milyon kullanıcının bu özelliği açması haline 1.000 Amerikan evinin harcadığı kadar elektrik tasarrufu sağlanabilecek. Söylendiği kadarıyla PlayStation 4 bekleme modunda 8,5 watt, oyun oynarken 137 watt, video oynatırken ise 89 watt enerji harcıyor. Daha verimli yeni nesil donanımlarıyla etkisiyle PS5’in bu rakamların hepsini aşağıya çekeceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 çok merak ediliyor

Konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek deniyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında başı çeken konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Yüksek hızlı SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha seri yükleyeceği de açıklanıyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Çıkışı beklenen bulut temelli oyun servisi Google Stadia