reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Apple Watch bu sefer yeni özelliği ile hayat kurtardı!

Akıllı saat denildiği zaman akla gelen ilk ürünlerden Apple Watch, bir kez daha hayat kurtardı. Saatin yeni özelliği görevini iyi şekilde yerine getirdi.

Apple Watch Series 4 ve detaylarına burada ulaşabileceğiniz yeni model Series 5, bünyelerinde özel bir “düşme algılama” sistemi barındırıyor. Bu sistem saatin sensörlerinden yararlanarak düşme durumlarını algılıyor ve belirlenen kişiler ile acil durum ekiplerine otomatik olarak bildirim geçebiliyor. İşte bu özellik kısa süre önce bir hayatı kurtardı. Dağ bisikletiyle Amerika’da yer alan Riverside State Park’a giden Bob isimli bir kişi, burada bir kaza geçiriyor ve düşerek kafasını sert şekilde vuruyor. Bu darbe sonucunda bilincini kaybeden kişiyi direkt olarak Apple Watch kurtarıyor. Düşmeyi ve adamın bayılmasını algılayan saat, önce adamın oğluna daha sonra da acil durum ekiplerine “konumla beraber” bildirim geçiyor. Oğlu gelene kadar acil durum ekipleri tarafından hastaneye götürülen adam, bu sayeden ölmekten kurtuluyor. Şu an durumunun iyi olduğu aktarılan Bob, teknolojinin hayatta tuttuğu en son örnekler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch Series 4 ve Series 5 alınacak en iyi akıllı saat modellerinden

Elbette daha çok iPhone kullanıcılarına hitap eden modeller, biliyorsunuz kalp rahatsızlıkları konusunda da birçok hayatı kurtarmış durumda. Watch Series 4 ile gelen ve Series 5 modelinde de yer alan EKG özelliğiyle bu konuda da daha da gelişmiş halen Watch, gelişmeye devam ediyor. Bir sonraki modelin artık diyabet hastaları için özel ölçüm sistemleri taşıyacağı tahmin ediliyor.

İlgili Video