reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Watch

Apple Watch bir kez daha hayat kurtardı; işte detaylar

Apple Watch hayat kurtarmaya devam ediyor. Apple Watch’ta yer alan düşme algılama özelliği sayesinde 78 yaşındaki Mike Yager’ın hayatı kurtuldu.

Mike Yager sert bir düşüşün ardından Apple Watch, Yager’i alarmla uyandırmaya çalıştı. Mike’ın 45 saniyeden fazla hareket etmemesi sebebiyle akıllı saat 911’i aradı ve kullanıcının konumunu paylaştı. Summerfield İtfaiye Departmanının olaya müdahale etmesiyle Yager’in hayatı kurtuldu. Yager bir akıllı saat kullanıcısı olsa da düşme algılama özelliğinden haberi olmadığını belirtiyor. Yager hayatının kurtulmasından sonra itfaiciye bulunduğu konuma nasıl geldiklerini sordu. İtfaiciyeler de Yager’in konumuna Apple Watch sayesinde geldiklerini ifade etti.

Apple Watch pahalı bir akıllı saat olsa da masrafına değdini söyleyen Yager, 65 yaşın üzerinde olan kişilerin Apple Watch’a sahip olması gerektiğini dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch modelinde düşme algılama özelliği nasıl çalışıyor?

Watch Series 4 veya sonraki modelleri, saatiniz takılıyken sert bir düşme algılarsa bileğinize dokunuyor, bir alarm çalıyor ve uyarı görüntülüyor. Acil servisle irtibat kurulmasını seçebilmek veya Digital Crown’a basıp sol üst köşedeki Kapat’a ya da “İyiyim” seçeneğine dokunarak uyarıyı kapatabilmek mümkün. Akıllı saat hareket ettiğinizi algılarsa uyarıyı yanıtlamanızı bekliyor ve acil servisi otomatik olarak aramıyor. Saatiniz bir dakika boyunca hareketsiz kaldığınızı algılarsa aramayı otomatik olarak gerçekleştiriyor. Arama bittikten sonra, saat acil durumda aranacak kişilere konumunuzu içeren bir mesaj göndererek onlara sert bir düşme algıladığını ve acil servisi aradığını bildiriyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın