reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 özelinde yapılan iddialı depolama açıklaması!

Xbox Series X rakibi yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Epic Games kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney‘den iddialı açıklamalar geldi.

PlayStation 5, biliyorsunuz sık sık gündemde yer ediniyor. Yıl sonunda koronavirüs durumlarına rağmen çıkacağı aktarılan konsol, en son yüksek donanım maliyeti nedeniyle 499 dolar ila 549 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olacak haberleriyle ses getirmişti. Şimdi ise PS5’i Epic Games kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney‘in açıklamaları gündeme getirdi. Merak uyandıran PS5 için Sony ile uzun süredir çalıştıklarını aktaran Sweeney, burada özellikle depolama konusunda bir devrimin yolda olduğunu söylüyor. Sweeney, “PS5’teki depolama mimarisi, şu anda PC’de satın alabileceğiniz her şeyin çok ötesinde” gibi gerçekten önemli bir cümle kuruyor.

Bilmeyenler için PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Burada Xbox Series X içerisindeki özel 1 TB NVMe SSD birimi ise 2.400 mb/saniye hızında görev yapıyor. Yani arada çok ama çok ciddi bir fark bulunuyor ve oyun geliştiricilerin bu hızdan tam olarak yararlanacakları söyleniyor. NVMe SSD birimleri PC tarafında uzun süredir yer alıyor ancak hiçbir oyun firması bunlardan tam olarak yararlanmıyor. PC tarafında optimizasyonlar depolama konusunda bir standart olmadığından sürekli olarak CPU ve GPU tarafına yapılıyor. İşte yeni nesil konsollar ve özellikle PS5 ile bu durum değişiyor. Bu yüksek hızın oyun dünyasında çok özel kapıları araladığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için diğer teknik detaylar şöyle

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlgili Video