reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Cayenne Coupe

Porsche sürdürülebilirlik konusunda çığır açtı

Porsche, 2014 yılından bugüne araç başına düşen karbondioksit emisyon miktarını yüzde 75‘ten fazla, enerji tüketimini ise yaklaşık yüzde 31 oranında düşürdü.

Porsche’nin yalnızca beş yıl kadar kısa bir süre içerisinde karbondioksit emisyonunu yüzde 75 gibi ciddi bir oranda azaltabilmesi, her şeyden önce yenilenebilir kaynaklardan edinilen TÜV sertifikalı enerjiyi tutarlı şekilde kullanabilmesiyle elde edilmiş bir sonuçtur. Porsche, 2017 yılında en yüksek ekolojik standartlara uygun yenilenebilir enerjiyle üretim yapmaya başlamıştır. Ayrıca değer zincirindeki çevreye olan etkiyi azaltmak için Porsche’nin Almanya içerisindeki demir yolu lojistiği de artık iklime zarar vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche, Zuffenhausen’daki yeni Taycan fabrikasının inşasında da öncü bir rol üstleniyor. Azot oksitleri emebilen bir yüzey teknolojisi ilk defa fabrikanın titanyum dioksitle kaplı alüminyum kaplı cephelerinde kullanılıyor. Bu kaplama bir katalizör görevi görüyor ve gün ışığı ile havadaki düşük neme maruz kaldığında emilen kirletici partikülleri su ve nitrat gibi zararsız maddelere dönüştürüyor. İlk pilot projesinde Porsche, yaklaşık on park yeri büyüklüğüne denk gelen 126 metrekarelik bir alanda yüksek teknolojili azot oksit emici, on ağacın yaptığı işi gören cepheyi test ediyor.

Sürdürülebilirlik kendini amorti ediyor

Kaynak verimliliğine katkı sağlayan ve çevre üzerindeki yükü azaltan sayısız birçok tedbir, maliyetlerin azaltılmasına da yardımcı oluyor. Bu işlem geleneksel aydınlatma teknolojilerinin LED lambalarla değiştirilmesi, tamirhanede talebe göre kontrol edilen egzoz havası sistemlerinin kullanılması ve boya atölyesindeki atık ısının kullanılmasıyla başlayarak hidrolik iş basamaklarının yerine elektromekanik üretim teknolojilerinin kullanımına kadar gidiyor. Son tedbirle birlikte Zuffenhausen’daki tamirhanede yalnızca perçinleme işinde her yıl 11.544 kWh enerji tasarrufu sağlanıyor.

İlginizi çekebilir

Gelmiş geçmiş en yüksek sesli 5 Porsche