reklamı kapat

POPÜLER

Porsche’nin Tesla Model X rakibi ortaya çıktı

Porsche’nin yeni Cayenne Coupe modeli casus kameralara yakalandı. Ancak sürpriz bununla sınırlı değil. Mercedes GLE Coupe ve BMW X6 gibi SUV modellerine rakip olması beklenen otomobil, Tesla’nın elektrikli SUV modeline, yani Model X’e rakip oluyor.

CAR tarafından elde edilen fotoğraf ve bilgilere göre şu sıralar Almanya’nın Zuffenhausen pistinde elektrikli bir Cayenne test ediliyor. Otomobilin enerji tasarruflu frenleme sistemin test edildiği söyleniyor. Bu da yeni Cayenne Coupe’nin elektrikle çalıştığı anlamına geliyor. Panamera giysisi giyen ancak SUV mimarisi üzerine kurulan bu otomobil, Tesla Model X‘in en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor.

Aslında otomobil pazarında son zamanlarda neredeyse birbiriyle paralel bir şekilde yükselen elektrik ve SUV trendini düşünürsek Porsche’nin bu iki metayı bir araya getirmesi çok mantıklı. Diğer Almanların da benzer stratejiler izlediği de hesaba katılırsa Porsche’den gelenekselci bir yaklaşım beklemek haksızlık olur.

Otomobile geri dönecek olursak, ne yazık ki bilinenler şimdilik bununla sınırlı. Yakın zamanda seri üretime geçmesi beklenmese de Porsche’nin elektrikli SUV çalışmalarına hız verdiği aşikar.