reklamı kapat

POPÜLER

PS4

PS4’ün kapanmasına sebep olan büyük sorun ve çözüm yöntemleri

PS4 kullanıcıları şu ara ilginç bir problemle boğuşuyor. Konsolun mesajlaşma sistemine gelen bir mesaj tüm konsolu kullanılamaz hale getiriyor.

PS4 kullanıcıları için gündeme gelen yeni sorun aslında o kadar da “yeni” değil. Temelde problem şu şekilde işliyor. Birinden belirli bir karakteri içeren bir mesaj aldığınızda konsol önce takılıyor sonra kapanıyor. Bazı durumlarda konsol bu sorun yüzünden sürekli hata verdiği için kullanıcılar fabrika ayarlarına dönmek durumunda dahi kalmış. Bu sorunu daha önce başka platformlarda da görmüştük. Hatırlarsanız iPhone’larda da benzer bir durum yaşanmış ve WhatsApp’tan ve Mesajlar’dan atılan mesajlarda yer alan belirli bir karakter, uygulamanın açılmasını engellemeye başlamıştı. Bu durumu çözmek için Sony elbette PS4 için yeni bir güncelleme yayınlayacaktır. Ancak o zamana kadar kötü şakalara maruz kalmamak ve stres olmamak için hem alabileceğiniz önlemler bulunuyor hem de fabrika ayarlarına dönmeden sorunu çözmek mümkün oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PS4 kilitlenme sorunundan korunma ve sorunu çözme

Şu ana kadar böyle bir mesaj almadıysanız ve bu sorunu yaşamak istemiyorsanız Sony’nin yayınlayacağı yeni güncellemeye kadar mesajlarınızı “Özel” duruma getirmenizi öneririz. Listenizdeki kişilerin size mesaj atmasını engelleyerek yeni bir güncellemeye kadar durumu önleyebilirsiniz. Tarayıcıdan halletmek için buradan sisteme giriş yaparak “Personal Info | Messages” başlığında mesajlarınızı kapatabilirsiniz. Konsol içindense Ayarlar > Hesap Yönetimi > Gizlilik Ayarları adımlarını takip edip yine bu başlık altında mesajlarınızı kapalı konuma getirebilirsiniz.

Bu sorunu yaşıyorsanız ise çözüm telefonunuzda gizli. Android veya iOS kullanıcıları PlayStation Messages uygulamasını telefonlarına indirdikten sonra konsolun kilitlenmesine sebep olan mesajı silerse, konsolun yeniden açıldığı belirtiliyor.

Son çare olarak cihazı Güvenli Mod’da çalıştırıp temizlemeniz gerekebilir. Güvenli Mod’u açmak için öncelikle ön paneldeki güç düğmesine basarak PS4 sistemini kapatmanız gerekiyor. Sistem tamamen kapandıktan sonra güç düğmesine tekrar basarak basılı tutmanız gerekiyor. İki “bip” sesi duyulduktan sonra düğmeyi bıraktığınızda Güvenli Mod başlıyor. DUALSHOCK 4’ü USB kablosuyla cihaza bağlayıp kontrol cihazındaki PS düğmesine basarak bu mod içindeki seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

PlayStation Plus Ekim 2018 oyunları