reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 4 serisi Snapdragon 775

Qualcomm, işlemci konusunda önemli bir satın almaya imza attı

Mobil işlemci devi Qualcomm, bu alanda önemli bir satın almaya imza atmış durumda. Firma Nuvia’yı bünyesine kattı.

Advertisement

Qualcomm, Nuvia şirketini yaklaşık olarak 1.4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olması. Burada spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor. Nuvia’nın hali hazırdaki işlemci tasarımları sunuculara odaklanırken, Qualcomm’un sürpriz olmayacağı üzere bunları dizüstü, akıllı telefon ve otomobil odaklı işlemcilerde de kullanmak istediği aktarılıyor. Artık bilgisayarlarında dahi kendi işlemcisini kullanan Apple, tüm sektörü gelecek konusunda sağlam adımlar atmaya itiyor. Biliyorsunuz kötü gidişat nedeniyle Intel CEO’su yakında göreviden ayrılıyor. Qualcomm, mobil pazarın kolay kolay geriye düşmeyecek isimleri arasında yer alıyor. Firmanın işlemcileri Android telefonların büyük çoğunluğunda kullanılıyor. Ancak Exynos 2100 ile Samsung artık pazarda da ben de güçlüyüm diyor. Aynı zamanda MediaTek de çok ciddi bir yükseliş içerisinde.

Qualcomm en son Snapdragon 888 işlemcisi ile ses getirdi

Yeni işlemci ilk olarak 5G modem (Snapdragon X60 5G) içine entegre yapısıyla fark yaratıyor. Snapdragon 865’e ayrı bir 5G modem konulması gerekiyordu ve bu çok ideal bulunmuyordu. Direkt olarak Samsung tarafından 5 nm üretim sürecinden çıkarılan SP888, tam olarak 1 x 2.84 GHz (Cortex-X1), 3 x 2.4 GHz (Cortex-A78), ve 4 x 1.8 GHz (Cortex-A55) kurulumunu kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni işlemci aktarıldığı kadarıyla CPU tarafında yüzde 25 artış getiriyor. GPU tarafında ise yüzde 35‘lik bir artıştan bahsediliyor. Modelin GPU temelinde daha spesifik olursak Adreno 660 kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli