reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm yeni hızlı şarj teknolojisini tanıttı

Qualcomm bu yılın başlarında tanıttığı yeni nesil Qualcomm Snapdragon 835 işlemciyle birlikte gelişmiş şarj teknolojisi Quick Charge 4’ü de tanıtmıştı. Şimdi ise bu teknolojinin iyileştirilmiş bir versiyonunu görücüye çıkardı. Yeni teknoloji daha düşük sıcaklıklarda daha hızlı şarj vadediyor. 

Advertisement

Quick Charge 4+ olarak adlandırılan bu yeni teknoloji toplamda 3 özelliği geliştirmeye odaklanıyor. Bunlardan ilki sıcaklığın azaltılması. Bilindiği üzere şarj sırasında telefonlar bir hayli ısınabiliyor. Isının artması hem telefonu şarjdayken kullanmayı güç hale getiriyor hem de telefona zarar gelebileceği endişesini yaratıyor. Yeni Quick Charge 4+, bir önceki teknoloji olan Quick Charge 4’e göre 3 derece daha düşük ısıda şarj işlemi gerçekleştirebiliyor. Şarj süresinde de iyileştirmeler yapılıyor. Buna göre Yeni Quick Charge 4+ eskisine göre yüzde 15 oranında daha hızlı şarj vadediyor. Son olarak şarj verimliliği de yüzde 30 oranında artırılıyor. Verimli şarj sayesinde pil ömrü uzuyor ve daha fazla sayıda şarj imkanı doğuyor.

Yeni şarj teknolojisi yazılımsal değil donanımsal olarak geliştirilmiş durumda. Dolayısıyla telefonunuzun bir güncellemeyle bu özelliklere kavuşacağı düşüncesi içerisindeyseniz maalesef yanıldığınızı söylemeliyiz. Quick Charge 4+ destekli telefonların kısa süre içerisinde raflardaki yerini alması bekleniyor. Ancak bu telefonların hangileri olacağı hakkında henüz herhangi bir açıklama bulunmuyor.