reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’dan giyilebilir cihazlara özel yeni işlemci

Qualcomm Şangay’daki etkinlikte yeni Snapdragon 450 işlemcisini tanıttı. Giriş seviyesindeki cihazlar için geliştirilen bu işlemci, bu seviyede çıtayı yükseltiyor. Ayrıca yine bu etkinlikte Qualcomm’un ekranda, cam üzerinde ve metal malzeme üzerinde çalışan parmak izi okuyucu teknolojisi tanıtıldı. Son olaraksa giyilebilir cihazlar için geliştirilen Snapdragon Wear 1200 platformu tüm detaylarıyla gün yüzüne çıktı. 

Snapdragon Wear 1200, daha önce geliştirilmiş olan Snapdragon Wear 1100’ün geliştirilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Öncekinin neredeyse yarı boyutunda olan işlemcide LTE Cat M1 ve NB1 teknolojileri kullanılıyor. Gelişmiş düşük güç modu sayesinde LTE kullanımı sırasında çok az enerji harcanıyor ve bu da cihazın pilinin çok daha uzun kullanım süresi sunmasını sağlıyor. GLONASS ve Galileo teknolojilerinin yer aldığı platformda Bluetooth, Wi-Fi ve Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisi de yer alıyor. Dolayısıyla giyilebilir cihazların yeni işlemciyle çok daha kısa bir süre içerisinde şarj edileceği düşünülüyor.

Android Wear cihazlarda kullanılması düşük bir ihtimal olan işlemcinin asıl amacı ise farklı. İşlemcinin basit aktivite takip cihazlarında ve nesnelerin interneti cihazlarında karşımıza çıkacağı belirtiliyor. Küçük yapısı ve yetenekleriyle çok küçük cihazlarda bile işlemcinin rahatlıkla kullanılabileceği ifade ediliyor. Snapdragon Wear 1200 platformunu kullanan ilk cihazların neler olacağı ise henüz bilinmiyor.