reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm snapdragon wear 3100

Qualcomm’un giyilebilir cihazlar için geliştirdiği yeni işlemciden şaşırtan detaylar

Akıllı saat dünyasında Qualcomm sürekli olarak eleştiriliyor. Bu eleştirilerin arkasında ise uzun zamandır yenilenmeyen Snapdragon Wear 2100 işlemci modeli yer alıyor. Kısa süre önce bunu değiştireceğini duyduğumuz firma, büyük imkanların kapısını aralayacak gibi duruyor.

Tekrardan bir üzerinden geçmek adına güncel Wear OS akıllı saatlerin hemen hepsinde Qualcomm’un Snapdragon Wear 2100 işlemcisi yer alıyor. 2016 yılında çıkan ve üstüne hiçbir güncelleme almayan bu işlemci, yeni saatleri eskilerin ilerisine taşıyamıyor. Bunu değiştirmek adına Google ile beraber Snapdragon Wear 3100 üzerinde çalışan firma, bu yeni işlemciyi sadece akıllı saatler için tasarlamıyor. Son dönemde sağlam sızıntılar yapan Roland Quandt‘a göre yeni işlemci sıfırdan geliştiriliyor ve düşüş güç harcayarak göz takibine imkan tanıyor. Bu sayede “bağımsız” artırılmış gerçeklik başlıklarının önünü aralayacağı söylenen Wear 3100, olası bir Google Glass 3 için de ilk sinyal veriyor gibi duruyor. LTE ve WiFi bağlantıya sahip olmasıyla da bağımsız bir gözlük için çok uygun duran işlemci, dört çekirdekli ARM Cortex-A7 mimarisi üzerine kuruluyor. Grafik tarafında Adreno 304 kullandığı söylenen Wear 3100, bu açıdan büyük bir artış getirecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm beklenen adımı sonunda atıyor

Wear OS platformunu ciddi anlamda değiştireceği söylenen yeni işlemcinin, önümüzdeki sonbahar aylarında tanıtılması bekleniyor. Birçok partnerin bu işlemciyi kullanan saatleri ve diğer ürünleri ise yıl sonunda satışa çıkartacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İlgili Video

En özel akıllı saat modellerinden