reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon Wear 3100
Qualcomm Snapdragon Wear 3100

Pil ömründe devrim var; Qualcomm’un akıllı saatlere özel yeni işlemcisi “Snapdragon Wear 3100” ile tanışın

Akıllı saat pazarında yenilik anlamında durgunluk yaşanıyor. Yeni çıkan saatler donanım limitleri nedeniyle yenilik getiremiyor. İşte bu durum yakında değişiyor. Karşınızda Qualcomm‘un akıllı saatlere özel yeni işlemcisi Snapdragon Wear 3100 bulunuyor.

Satışta bulunan akıllı saatlerin büyük bölümünde iki yıl önce tanıtılan Snapdragon Wear 2100 işlemci bulunuyor. Bu yüzden saatlerde uzun süredir hatırı sayılır yenilikler görülemiyor. İşte bunu değiştiren Snapdragon Wear 3100, yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyor. Genel olarak başka giyilebilir ürünlere de hitap eden işlemci, özellikle pil ömrü konusunda büyük bir artış vadediyor. Peki bu tam olarak nasıl sağlanıyor? Snapdragon Wear 3100’ün içerisinde ultra düşük güçte çalışan ikincil bir yardımcı işlemci bulunuyor. Bu işlemci temel özellikleri yerine getirirken neredeyse hiç enerji harcamıyor. Bu altyapı gerçekten büyük önem arz ediyor. Çünkü kişiler çoğu zaman akıllı saatleri sadece zamanı öğrenmek ve bildirimleri takip etmek için kullanıyor. Yeni işlemcinin bu kullanım durumlarında eskiye oranla 20 kat daha az enerji kullandığı belirtiliyor. Bu yapı sayesinde 4 ila 12 saat arasında bir artış elde edilebildiği açıklanıyor. Bu da üç hatta dört günün rahatlıkla tamamlanabileceği anlamına geliyor. Hatta destek verilen standart saat moduyla kullanım süresinin bir haftayı bulabileceği belirtiliyor. 3100 işlemcili bir akıllı saat, denemelere göre GPS açıkken 15 saat aralıksız kullanım sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Snapdragon Wear 3100

Qualcomm, Snapdragon Wear 3100 ile yeni bir dönem başlatıyor

Ancak bu dönemde performans konusunda bir artış yer almıyor. Ana işlemcisi Wear 2100 ile aynı olan 3100, burada sadece ikinci işlemciyle fark yaratıyor. Zaten akıllı saatlerin performansından da şikayet eden çok fazla kişi bulunmuyor. Herkes uzun süredir daha fazla pil ömrü istiyor. Bu arada yeni işlemcinin eskiye oranla yüzde 30 daha ufak olduğu da söyleniyor. Bu da daha ince akıllı saatler olarak geriye dönüyor. Yeni özelleştirme / arayüz seçenekleri getiren ve 4G LTE desteği unutulmayan işlemci, 2018 sonunda gerçek ürünler içerisinde kendisine yer buluyor. Burada ilk üreticilerin Fossil Group, Louis Vuitton ve Montblanc gibi isimler olacağı belirtiliyor. Wear OS işletim sisteminin geleceği için büyük önem arz eden işlemci, kullanışlılık seviyesini ciddi şekilde artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Şık modellerden