reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha elektrikli bisiklet motoru

Rekabet kızışıyor; karşınızda Yamaha elektrikli bisiklet motoru

09 Temmuz 2019

Macera tutkunu bisiklet sürücüleri için üretilen Yamaha elektrikli bisiklet motoru modelleri, günümüz standartlarını rahatlıkla karşılayabilir nitelikte.

Otomobillerin aksine gelişim ve çeşitlenme süreci çok daha hızlı ilerleyen elektrikli bisiklet modellerine ilginin de aynı oranda arttığı söylenebilir. Özellikle şehir içi ulaşımlar baz alındığında pek çok araçtan daha avantajlı olan bu sınıfta bizleri daha rekabetli günler bekliyor. Ağırlıklı olarak Bosch, Shimano ve Brose gibi markalar üzerinden bisikletlere entegre edilen sistemler arasına Yamaha gibi çok iddialı bir ismi de artık ekleyebiliriz. Bu alandaki geçmişi 80’li yılların sonuna kadar dayansa da günümüz dünyasında çok etkin olmayam Japon üretici, bu arayı telafi etmek konusunda oldukça iddialı.

Yamaha elektrikli bisiklet motoru

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yamaha elektrikli bisiklet motoru özellikleri

2020 model yılıyla tanıtılan elektrik motoru iki farklı model üzerinden satışa sunuluyor. PW-X2 ve PW-ST adlarıyla tercih edebileceğimiz bu modellerin ağırlıklı olarak hitap ettiği kitle ise arazi dinamikleri sunabilen bisikletler. Teknik özelliklere baktığımızda ise ortalamada 250 W‘lık sürekli gücün yere aktarıldığını, modellere göre değişmekle birlikte 70 ile 80 Nm‘lik tork değerlerinin üretildiğini görüyoruz. Standart olarak saatte 25 km/s hıza kadar çıkabilecek olan motorlar performanslı sürüşlerde ise kullanıcısına 45 km/s‘e kadar destek verebilecek niteliklerde. Üzerinde dört farklı sensör bulunduran üniteler; hız, kadans, tork ve eğim gibi temel değerleri sürekli takip edecek. Bu da farklı koşullarda ihtiyaç duyulacak farklı dinamiklere cevap vermenin en iyi yolu. Beraberinde batarya seçenekleri ve özel akıllı telefon uygulaması gibi nitelikleri de getiren motorların pazarda ne denli ilgi talep olacağını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

120 kilometre menzil sunan Xiaomi imzalı bisiklet