reklamı kapat

POPÜLER

2021 Renault Arkana

Renault Arkana için Avrupa satış süreci netleşti; hibrit seçenek de yolda [Video]

Rusya ve Güney Kore’nin ardından uzun süredir Avrupa pazarına sunulmasıyla ilgili gelişmesi beklenen Renault Arkana için takvim netleşti.

Advertisement

Renault Arkana ile tanışmamızın üzerinde yaklaşık 1 yıl geçti. Fransız üreticinin konseptten seri üretime taşıdığı Coupe formlu SUV modeli, yapılan planlama gereği Rusya merkezli olarak macerasına başlamıştı. Kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplayan ve kısa sürede küresel çapta ses getiren model için masada yeni bir hamle yapan marka, önce Kore ardından da Avrupa pazarı için aracın satışa sunulacağını duyurdu. Arkana’nın satış sürecindeki Güney Kore ayağı Mayıs 2020’de başlarken, artık süreç Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarına geldi. Renault cephesinden gelen son açıklamada Arkana’nın 2021’in ilk yarısından itibaren Avrupa pazarlarına ulaşacağını resmiyet kazandı. Bu açıklamayla birlikte aracın Avrupa pazarına özel olarak hissedilir farklılıklara sahip olacağını da görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Arkana Avrupa versiyonuyla ileriye taşınıyor

Yeni Clio ve Captur’da da kullanılan CMF-B modüler platformu üzerine geliştirilecek olan Arkana, bu vesileyle doğrudan hibrit desteğini de beraberinde getiriyor. Marka içerisinde E-Tech Hybrid olarak bildiğimiz versiyonlar Coupe SUV modeli için 140 ve 160 beygirlik versiyonlara yansıtılacak. Tork kısmında ise 260 Nm’lik değer sabit kalıyor. Burada motor olarak 1,3 litrelik dört silindirli ünitenin kullanılacağını biliyoruz. Kullanıcıları şanzıman ayağında ise çift kavrama EDC bekliyor olacak. Arkana’nın Avrupa versiyonundaki diğer en büyük farklar donamım zenginliği ve elektronik destekler olacak. Güvenlik standartlarının da bir zorunluluk olarak getireceği bu farklılıklar, aracı Avrupa’ya uygun hale getiriyor. Kullanıcılar R.S. Line seçeneği bu modelde de tercih etme imkanına sahip olacak. Elektronik destek kısmında ise; aktif otonom acil frenleme, kör nokta uyarısı, şerit takip ve uyarı, 360 derecelik kamera, trafik asistanı ve diğer pek çok parçayı listede göreceğiz. Kullanıcıların yoğun ilgisinin olduğu segmentte Coupe dinamikleriyle fark yaratacak olan Arkana’nın dış pazarlardaki başarısını burada da sürdürmesi bekleniyor.