reklamı kapat

POPÜLER

Renault Clio Hybrid

Renault Clio ve Captur için hibrit versiyonlar sahnede; işte detaylı özellikler

Brüksel’de düzenlenecek olan fuarda sahneye çıkarılacak olan Renault Clio ve Captur için hibrit versiyonları, birbirinden farklı deneyimler vadedecek.

Yeni jenerasyonlarıyla birlikte herek teknolojik gerekse tasarımsal olarak daha da ileriye taşınmış bir Clio ile Captur‘u karşımızda gördük. Özellikle Clio’nun çarpışma testlerinde elde ettiği sonuçlarla birlikte kullanıcı cephesinden çok daha sıcak karşılanacak bir hal aldığını da söyleyebiliriz. Tanıtım etkinliklerinde hibrit versiyonları için de hazırlıkların yapıldığını bildiğimiz bu ikili, Brüksel’de kapılarını açacak olan fuarla birlikte kullanıcıların karşısına çıkıyor. 10 Ocak’taki etkinlikte Renault Clio ve Captur’da markanın E-Tech adını verdiği elektrikleştirilmiş üniteleri detaylı şekilde göreceğiz.

Renault Clio ve Captur hibrit teknik özellikleri

Bu aşamada kullanıcıların bilmesi gereken en önemli şey Clio ile Captur arasındaki hibrit sistemlerin farklı olduğu. Captur cephesindeki bataryalar kablo şarj edilebilir yapıda karşımıza çıkarken, Clio’da ise bu sistem enerji geri kazanımı gibi temeller üzerine oturan klasik yapıyı beraberinde getiriyor. İlk olarak Captur’un teknik detaylarına baktığımızda kaputun altında bizleri 1,6 litrelik yeni nesil bir benzinli motor karşılıyor. Bununla destekçisi olan iki elektrik motorundan birisi başlangıç jeneratörü temelli olurken diğer ise performanslı sürüşe destek vermek üzere konumlandırılıyor. Saf elektrik modunda şehir içerisinde 65 kilometre menzil kat ederek bir hayli iddialı olan Captur’un yine bu modda erişebileceği maksimum sürat ise 135 km/s olacak. Şanzıman konusunda da kendine has bir altyapıya sahip olan modelde, Multi Sense Spor modu da yine farklı bir deneyim yaratma iddiasında. Elektrik modunun maksimum seviyede kullanımında ortalama 1,5 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiren modelin karbon salınım değeri de 34 gram olarak dikkat çekiyor. Captur’un elektrik kombinasyonuyla 160 beygir güce sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Clio cephesine baktığımızda ise motor olarak benzer bir mimari kullanılsa da ilk olarak güç farkı karşımıza çıkıyor. 140 beygirlik bir kombinasyonla asfalta inecek olan Clio hibrit için saf elektrik modunda erişilebilecek maksimum sürat ise 75 km/s olarak karşımıza çıkıyor. Kısa süre içerisinde Megane başta olmak üzere diğer modellerini de E-Tech adını verdiği bu hibrit sistemle donatacak olan Renault’nun 2022 yılına gelindiğinde sekiz adet tam elektrikli, on iki adet hibrit modelini ürün gamında görmeyi bekliyoruz.

İlgili video

Yeni Clio tanıtımı