reklamı kapat

POPÜLER

Renault’dan Avrupa’da elektrikli araç satış rekoru

Avrupa pazarında 200 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleştiren Renault, bu konuda üst üste 4 yıldır Avrupa liderliğini elinde tutuyor.

Avrupa’da her 3 elektrikli araçtan yaklaşık 1’i Renault markasına ait. 2018 yılında, Renault’nun Avrupa’daki elektrikli araç satışları yüzde 36 artarken, ikinci yarı yılda güçlü bir ivme ile bu oran yüzde 62’ye yükseldi. Marka, Fransa’da binek ve hafif ticari araç pazarlarında yüzde 56,8 elektrikli araç payına sahip. ZOE, Kangoo Z.E., Master Z.E ve Twizy dörtlüsünden oluşan çok yönlü bir elektrikli araç ürün gamına sahip olan Renault, en çok ZOE ve Kangoo Z.E. Van satışı gerçekleştiriyor. ZOE geçtiğimiz yıl, 18 bin adedi Fransa’da olmak üzere toplamda 40 bin adetlik satışa ulaştı. Altı yıllık pazar başarısını daha da geliştiren model, çekici tasarımı ve 300 kilometrelik sürüş menzili ile dikkat çekiyor. Kangoo Z.E, 2018 yılında yüzde 51,5’lik pazar payı ile  elektrikli hafif ticari araç satışlarında Avrupa’da lider konumda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault dikkat çekici adımlar atıyor

Firma Fransa’da elektrikli araç üretimi için 1 milyar euronun üzerinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı. 2022 yılı itibariyle grubun planları arasında, ikinci bir Renault elektrikli araç üretim tesisi oluşturmak için Douai’de yeni bir elektrik platformunu hayata geçirmek, ZOE üretim kapasitesini iki katına çıkarmak ve Flins’de dünyadaki tek ZOE üretim tesisini faaliyete geçirmek, Cleon’daki elektrikli motor üretim kapasitesini üç katına çıkarmak ve 2021’den itibaren yeni nesil bir elektrikli motor eklemek, elektrikli hafif ticari Kangoo Z.E de dahil olmak üzere Kangoo ailesinin yeni nesil modellerinin üretimi için Maubeuge tesisine yatırım yapmak bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda yeni 208