reklamı kapat

POPÜLER

Retro ile fütürüzmi birleştiren Daihatsu’dan mutlaka görmeniz gereken konseptler [Galeri]

Hemen her sınıfta bir temsilci tasarlayan Daihatsu, özellikle bakkal dükkanına dönüşebilen üyesiyse ilgi odağı olabilir.

Ağustos ayında karşımıza çıkardığı sedan ve SUV konseptleriyle sizler tarafından büyük ilgi gören Daihatsu, yaklaşmakta olan Tokyo Otomobil Fuarı‘nda da yükselttiği ritmi artırma arayışında. Toyota, Suzuki, Mazda ve Honda‘nın ardından organizasyona katılacağını açıklayan son Japonya merkezli üretici olarak karşımıza çıkan Daihatsu hemen her sınıfta bir konseptiyle oldukça renkli bir podyuma sahip olacak gibi gözüküyor. Dış tasarımında bizi geçmişe götüren bir dil kullanan marka, tasarladığı kokpit modellemeleriyle gelecekten izleri karşımıza çıkartıyor. Toplam adedi beş olan araçlar arasında özellikle ufak bir kahve dükkanına dönüşebilen DN Pro Cargo bizim gönlümüzü fazlasıyla kazandı.

DN Compagno

Kırmızı renk seçeneği ve sedan formlu yapısıyla Daihatsu’nun 60’lı yıllardaki tasarımına göndermelerde bulunarak geliştirilen DN Compagno ufak motoruyla ekonomik bir aile modelini canlandırıyor. 1.0 ve 1.2 litrelik motor seçenekleriyle donatılmak üzere tasarlanan aracın hibrit motorlu seçeneği de düşünülebilir. Kokpitindeki teknolojik yapısıyla bolca dijital parça barındıran konseptin, V formlu konsoluyla bu zamana kadar gördüğümüz yapılardan ayrılmayı başarıyor. Konseptin kokpit bölümündeki V formunun ne kadar başarılı bir şekilde uyarlandığını gördüğümüzde, keşke bu yapı tamamlayıcı bir karakterde dışarıda da kullanılsaydı diye düşünmeden de edemedik.

DN Pro Cargo

Pro Cargo konsepti ilk başta bahsettiğimiz gibi bizim en fazla dikkatimi çeken olmayı başardı. 50‘li yılların son dönemlerinden gelen bir tasarım ruhunu barındıran projeye uygulanan bakkal dükkanı konsepti verimli kullanım fikirleriyle bir araya getirildiğinde çok daha keyifli boyutlara ulaşabilir. Bunun yanında engelli kişilerin tekerlekli sandalyeleriyle doğrudan binebileceği yapının da yer verildiği araç, keşke satış olsa dedirtmeyi başardı.

DN U-Space

DN Cargo ile benzer yapıları paylaşan U-Space’de adından anlaşılabileceği üzere daha çok teknolojik parçalar ön planda tutulmuş. Lazer formlu ışıklarla kombin edilen aracın içerisinde VAN’ı andıran yapının devamlılığı sürdürülüyor.

DN Trec

Son yılların en favori sınıfı niteliğinde olan kompakt SUV’daki temsilci niteliğindeki DN Trec, Daihatsu’nun beğenilen tasarım dilini devam ettirdiği bir konsept konumunda. Dış tarafındaki bu çizgisini içeride oldukça minimal ve teknolojik parçalarla bir araya getiren konseptin gerçeğe dönüşmesi ve Türkiye’de sunulması durumunda oldukça ilgiyle karşılanmaması işten bile değil.