reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

1,2 litrelik motordan 200 PS güç; Daihatsu Ayla Turbo ile tanışın!

Endonezya’da gerçekleştirilen fuar kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Daihatsu Ayla Turbo, standart versiyonun sahip olduğu potansiyeli yeni bir noktaya taşıyor.

Advertisement

Geçtiğimiz yıl tanıtımını gerçekleştirdiği yeni jenerasyon Terios‘ta Toyota ortaklığından faydalanan Daihatsu, o süreçte itibaren daha çok konsept projelerle gündeme geldi. LOG okurlarının büyük ilgi gösterdiği modelleriyle daha çok Asya bölgesinde varlığını sürdüren Japon üretici, bu yıl da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Kapılarını açan Endonezya Otomobil Fuarı kapsamında ateşli hatcback sınıfı için ciddi anlamda iddialı bir projeyi sahneye çıkartan Daihatsu, Türkiye’deki kullanıcılara “keşke” dedirtmeye de devam edecek. Toyota Agya ile aynı genleri paylaşan “Daihatsu Ayla Turbo” halihazırda bir konsept olarak katılımcıların karşısına çıkartılıyor. Standart versiyona oranla üzerinde barındırdığı ciddi karakteristik değişimler bulunan otomobilde 1,2 litre hacimli motorun 200 PS güç üretir hale getirilmesi de ayrı bir ilgi çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

Toyota meraklılarının kolayca anımsayabileceği VVT-i yani elektronik değişken valf zamanlamasına sahip bir motorun görev yaptığı modelde çok ciddi bir performans artışı söz konusu. Atmosferik versiyonunda 88 PS güç ve 108 Nm tork ürettiğini gördüğümüz makinede, sıkıştırma oranlarında da değişimlerin yapıldı da detaylarda karşımıza çıkıyor. Motorun limitleriyle birlikte intercooler gibi başlıca soğutma sistemlerinde de güncellemeler söz konusu. Motorla birlikte altyapı konusunda da aracın viraj kabiliyetini doğrudan etkileyecek yeni bir süspansiyon sisteminin kullanılmış olması, işin sadece performansla sınırlı kalmadığını da gösteriyor. Kokpit bölümünde Sparco yarış koltuklarıyla dikkat çeken Ayla Turbo’nun dış kısmında ise gövdeyi tamamen etkileyen değişimler yer alıyor. Jant setiyle başlayan bu değişim tamponlar, fren sistemi, difüzör, lip ve marşpiyel gibi ana parçalarla devam etmekte. Fuardaki katılımcıların da büyük ilgisini çeken projenin önümüzdeki süreçte bir şov otomobilinin ilerisine geçmemesi için de bir sebep yok. Siz de Daihatsu Ayla Turbo ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.