reklamı kapat

POPÜLER

Toyota ortaklığıyla üretilen 2018 Daihatsu Terios’a ilk bakış [Video]

Endonezya’da tanıtımı gerçekleştirilen 2018 Daihatsu Terios, Türkiye başta olmak üzere Avrupa pazarına sunulursa dikkatleri çekebilir.

Daihatsu’nun geçtiğimiz ağustos ayında karşımıza çıkarttığı konseptler birçok kişiyi heyecanlandırmış ve üretime geçişiyle ilgili sorular sormuştu. Aradan geçen üç aylık zaman diliminin ardından o dönem sergilenen konseptlerden ilki yeni jenerasyon Terios olarak bugün karşımızda duruyor. DN Multisix olarak bildiğimiz konseptin izlerini taşıyan modelin gösterimini Endonezya‘da yapan Daihatsu, Japon otomobilleri arasında aradığı yükselişi bulmak konusunda da elini bir hayli güçlendirmiş gibi gözüküyor. Terios’un Türkiye pazarında sunulması halinde ciddi bir alıcı kitlesinin de bulunabileceğini belirterek paylaşılan ilk detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de dikkat çekebilir

İlk kez 1997 yılında satışına başlanan Terios’un bu zamana kadar iki jenerasyonun şahit olduk. Geride bıraktığımız bu iki jenerasyonuyla kompakt SUV sınıfında yer alan model üçüncü jenerasyonla birlikte sizlerin de gördüğü gibi sınıf atlıyor. Artık yedi kişilik bir model haline helen aracın ebatlarına baktığımızda 4.435 milimetre uzunluğa, 1.695 milimetre genişliğe, 2.685 milimetre aks mesafesine ve 220 milimetrelik yerden yükseklik değerine sahip olduğunu görüyoruz. Terios’un motor kısmıysa Avrupa standartları için şimdilik yetersiz. Toyota’nın Rush modeliyle ortak üretilen araçta 1.5 litre hacme sahip benzinli motor görev yapıyor. Beş iler manuel ve dört ileri otomatik şanzımanla satın alınabilen bu motorun ürettiği değerlerse yaklaşık 105 beygir güç ve 136 Nm tork. Terios’un ilk olarak Endonezya’da satışa sunulacağını düşündüğümüzde olası Avrupa planlarında bu motorun yer alması pek olası gözükmüyor.

VİDEO