reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 190 km hız yapabilen elektrikli motosiklet Sora

Kanadalı firma Lito Green Motion, yeni bir elektrikli motor modelinin üretimine resmi olarak başladığını duyurdu. Firmanın motoru Sora, elektrikli motor denilince akla gelen düşük hızlı ve bisikletten hallice modellerle kıyaslanamayacak seviyede estetik bir tasarıma ve adeta on kaplan gücüne sahip.

Üç fazlı likit soğutuculu AC endüksiyon motora, saatte 190 km hıza ve 90 Nm torka sahip bu elektrikli canavar gücünü 12 kWh lityum polimer pil modüllerinden alıyor. Performans, normal ve güvenli olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunan motorun 100 kilometrelik şehir içi menzili, uzun yolda 200 km’ye kadar çıkabiliyor. Motosikletin tam şarjı 9 saat sürüyor.

Karbonfiber kaportası ve alüminyum şasesi ile pillerinin yarattığı ağırlık yükünü dengelemeyi başaran Sora, 260 kg ağırlığında. Motorun gövdesinde yer alan teknolojik detaylar da dikkat çekiyor. Sora, dahili GPS’i ve gövdesine monte edilmiş dokunmatik ekranı ile sürüş anında kullanıcısına destek olurken bir adet de şarj özelliği de bulunan telefon bölmesi bulunuyor. Sora’nın bir diğer unvanı ise “dünyanın elektrikli seleye sahip ilk motosikleti”. Sistem sayesinde sürücü, selenin yüksekliğini hareket halindeyken dahi ayarlayabiliyor.

Yaklaşık 42 bin dolarlık bir fiyat etiketi bulunan bu klasik çizgilere sahip yüksek teknoloji motosikletin dünya prömiyeri bu ayın sonundaki Montreal Motosiklet Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Motorun üretiminde ise ülke olarak Kanada tercih ediliyor.