reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 375 kilometrelik 10. yıl kutlaması: Zenvo TS1 GT

06 Mart 2017

Sınırlı üretim performans otomobilleriyle bildiğimiz Zenvo, 10. yılına özel geliştirdiği “kutlamayı” Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileyecek.

Danimarka merkezli hiper otomobil üretici Zenvo’nun otomobil tarihindeki sayfalara eklendiği ilk günün üzerinden 13 yıl geçti. 2004 yılında kurulan markanın geliştirme sürecini tamamladığı ilk prototipini üretmesi için dört yıllık bir zaman dilimini geride bırakması gerekti. İlk resmi modeli olan ST1‘i 2008 yılında tamamlamayı başaran marka bu modelinin üretim rakamını sadece 15 olarak sınırladı. İlk modeliyle kullanıcılarla buluşmasının 10. yılını kutlayacak olan markanın bunu taçlandırmak için karşımıza çıkardığı TS1 GT modeli bir süper otomobil üreticisine yakışan projenin karşımıza çıkmasına vesile oluyor.


Gücünü twin-süpersarj destekli 5.8 litrelik sekiz silindir motordan alan TS1 GT, 1163 beygir güç ve 1100 Nm tork değerleriyle “Hiper” sıfatını fazlasıyla hak ettiğinin mesajını bizlere veriyor. Zenvo’nun yeni geliştirdiği yedi ileri şanzımanla özellikle anlık geçiş ve hızlanmalarda ciddi bir performansa sahip olan aracın maksimum sürat değeri saatte 375 kilometre olarak veriliyor. 0’dan 100’e 2,8 saniyede erişebilen TS1 GT’in bu kadar atik bir yapıda olmasında güç ünitesi kadar gövdesinin de büyük etkisi var. Toplamda 1,580 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan Zenvo TS1 GT’de karbon fiber parçaların yanı sıra Porsche 911 R’da da yer alan önemli performans parçalarının kullanıldığı ifade ediliyor. Dış tasarımıyla standart bir TS modelini andıran GT versiyonunun iç detaylarıyla ilgili resmi kaynaklardan gelen bir görsel olmasa da, tamamen el yapımı olarak geliştirilen kabinin üzerinde tüm detayların birleştirilmesi adına 8000 saatlik bir işçiliğin yer aldığını da belirtmemiz gerekiyor. Fiyat bilgisi de henüz belli olmayan Zenvo TS1 GT’nin diğer detaylarını Cenevre Otomobil Fuarı‘nın kapılarını açmasıyla öğreneceğiz.

YORUMLAR