reklamı kapat

POPÜLER

Hennessey Venom GT

Saatte 435,31 km hıza ulaşan Hennessey Venom GT, dünyanın en hızlı otomobili oldu

Dünyanın en hızlı otomobili unvanı el değiştirdi. Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Üssü’nde yapılan sürüşte, Hennessey Venom GT saatte 435,31 kilometre hıza ulaşarak, Bugatti Veyron‘u geride bıraktı ve gelmiş geçmiş en hızlı otomobil oldu.
Hennessey Venom GT
14 şubat tarihinde, uzay mekiklerinin iniş yaptığı yaklaşık 5 kilometrelik pistte gerçekleştirilen sürüş, NASA’nın özel izniyle yapıldı. Michelin lastik test mühendisi, yarışçı ve aynı zamanda Miller Motorsport’un yöneticisi olan Brian Smith’in imza attığı hız rekoru bağımsız olarak ölçüldü ve henüz Guinness tarafından onaylanmış değil. Çünkü Ginness, rekorun kabul edilmesi için otomobilin aynı gün içinde, aynı yol üzerinde iki istikamette de iki kez gitmesi gerektiğini söylüyor. Ancak Hennessey Performance ekibinin NASA’dan alabildiği iznin sınırlı olması bunun önüne geçmiş.
Hennessey Venom GT
Bir önceki hız rekoru, Pierre Henri Raphanel’in kullandığı 1.183 beygir gücündeki Bugatti Veyron 16.4’e aitti. 2010 yılında gerçekleştirilen sürüşte otomobil 431.072 km/s hıza ulaşmıştı. Venom GT bu rekoru yaklaşık 4 km/s daha geliştirmiş oldu. Lakin otomobilin direksiyonundaki Smith, hız rekorunun daha da geliştirilebileceğine inanıyor. Düz pist yerine dairesel bir pist tercih etmiş olsalar otomobilin maksimum hızının saatte 448 km’ye ulaşabileceğini belirtiyor.
Hennessey Venom GT
Yeni hız rekorunun resmi olmayan sahibi Venom GT, Lotus Elise ve Exige modelleri üzerine geliştirilmiş bir araç. Karbon fiber ve kompozit/alüminyum karışımı gövdesi, dev fren havalandırma ızgaralarıyla oldukça iddialı görünüyor. 90 derece açıyla duran 7 litrelik V8 motoru, 1.244 beygir güç ve 1.565 Nm tork üretiyor. 2,7 saniyede 60 mil hıza çıkabilen Venom GT, 300 km/s hıza 13,63 saniyede ulaşıyor.
Hennessey Venom GT

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Saatte 435,31 km hıza ulaşan Hennessey Venom GT, dünyanın en hızlı otomobili oldu” için 5 cevap

 1. BILL GATES dedi ki:

  daha bugattinin 1500 beygirlik modeli çıkacak onada 450 yapacak diyorlar yani bu bugoyu kimse geçemez:D

 2. Burak Yavuz dedi ki:

  Bugatti Veyron Hennessey Venom GT gelene kadar dünyanın en hızlı otomobiliydi.Arkadaşlar kimse yenilmez değildir Bugatti Veyron’da elbet tahtını birini kaptıracaktı kaptırdı ama şimdilik.Elbet daha iyisi gelecektir ona da rakip gelecektir.Sonuçta kimse rakipsiz hiç kimse de yenilmez değildir.

  İYİNİNDE İYİSİ VARDIR

 3. Nuri dedi ki:

  koenigsegg agera r ve one 1 zaten bugattiyi geçmedimi 😀

 4. Orkun dedi ki:

  La koenigsegg bu henessey dende hizli koenigsegg one:1 bi arastir bak kac yapiyo bugatti yeni araba cikarsa nolur

 5. Arabaların Kralı dedi ki:

  Ben onu bunu bilmem en hızlı koenigsegg one(439-440) sonrada koenigsegg agera(438) bunlardan sonra belki olabilir